Ahmet Ümit Patasana E-Kitap İndir

Ahmet Ümit’in Patasana adlı eserini PDF ve EPUB formatında web sitemiz üzerinden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz ekitap akıllı cep telefonu, tablet PC ve bilgisayarınızda sorunsuz şekilde çalıştırabilirsiniz. Gaziantep yakınlarıdaki Antik Hitit kentinde bir kazı. Üç bin yıl önce yazılmış tabletler. Tabletlerin bulunmasıyla başlayan cinayetler. Yazman Patasana’nın itirafları. Parlak güneydoğu güneşinin altında karanlık sırlar… Hititlerin tükenişi, Asurlular… Osmanlının son dönemleri, Ermeniler… Günümüz Türkiyesi, Kürtler… Akan kardeş kanı… Bu toprakların değişmeyen yazgısı: Şiddet ve aşk… Bu topraklardaki kanlı tarihe bir ağıt… Bu toprakların zengin kültürüne bir güzelleme…

“Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. Tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak. Alçakların en acınacak olanı, en tiksinti vereni. Yüreğini dalkavukluk, aklını düşmanlıkla besleyen sinsi bir saray yazmanı. Bedenine sinmiş soylu nefretini, görkemli giysilerin yüzündeki derin acıyı, tunçtan daha katı bir mutluluk maskesinin ardına gizleyerek Hatti kralının emrine koşan ikiyüzlü bir tören adamı. Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. Ben ölüler içinde yüzen, ben, tanrılar tarafından alnına, ‘Sonsuza kadar acılar içinde kıvranacaktır,’ yazılan Saray Başyazmanı Patasana.”

Ahmet Ümit Patasana Kitabının Özeti

Ve bu insanlar, benim söylediğim gibi Ermeni köylerini yanma almak için böyle inceden inceye tasarlayarak bir dizi cinayet işleyecek kadar zeki değildir.” Esra’nın güvensiz gözlerle kendisine bakmaya devam ettiğini görünce, “Onların arkasında büyük ülkeler var,” diye sürdürdü sözlerini.

Hem Bernd bunları yapabilecek kadar gözü kara bir âşık 270 olsa bile karısı Vartuhi bu işi onaylar mıydı bakalım? Kocasının katil olmasını ister miydi? Kuşkusuz istemezdi ama ya Bernd aşkının büyüklüğünü kanıtlamak için karısının haberi olmadan işliyorsa cinayetleri? Almanya’ya dönünce de büyükbaban Kirkor’un intikamını aldım, di-yecekse… Böyle şey olur mu? Neden olmasın, aşkın bizim Kemal’i ne hale getirdiğini görmedik mi? Zaten tuhaf bir adam olan Bernd neden daha kaçıkça işler yapmasın? Sahi, cinayetler işlenirken ne yapıyordu bu adam? Ne yapacak, ekipteki herkes gibi yatağında uyuyordu.

“Ayağım ateş gibi yanıyor,” diye söylendi elif, “pencereden dışarı çıkarsak belki serinler.” “Bunun doğru olduğunu sanmıyorum,” dedi Esra, “Ne olur, canım çok yanıyor.” Kemal dayanamadı.

Bizi gerçeğe biraz daha yaklaştıracağı için Patasana’nın Tabletle-ri’ni bulduk diye sevinip duruyoruz.” “Haklısın ama bunlar boş işler.” Esra anlayamamış gibi Timothy’e baktı.

Ya ekipteki yabancılar? 26 Onlara durumu nasıl açıklayacaktı? Timothy ile, Bernd’i karşısına alıp kusura bakmayın aptalca bir batıl inanç yüzünden, belki de yeryüzünün resmi olmayan tarihinin ilk belgelerini bulmuşken, işi bırakıyoruz mu, diyecekti?

Görmüş geçirmiş Timothy belki bir yere kadar ona hak verebilirdi ama başından beri bu kazının sorumlusu olmak için çabalayan, bu amacı gerçekleşmediği için de Esra’dan hiç hoşlanmayan Bernd onunla dalga geçmez miydi? Bu kazının masraflarının büyük bölümünü karşılayan Alman Arkeoloji Enstitüsü’ne rapor yazarak, İstanbul Üniversi-tesi’nin seçtiği kazı başkanı her şeyi eline yüzüne bulaştırdı demez miydi? Hayır, hayır… Kazıyı yarıda bırakamazdı.

“Gelin,” dedi Yüzbaşı Esra’nın elini sıktıktan sonra, “sanırım aralarında sizin saray yazmanının tabletleri de bulunuyor, adı neydi adamın?” “Patasana mı?” diye mırıldandı olanları anlamaya çalışan Esra.

Ahmet Ümit Patasana PDF İndir

Ahmet Ümit Patasana EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...