Amin Maalouf Semerkant E-Kitap İndir

Amin Maalouf tarafından yazılan Semerkant adlı bu kitabı web sayfamız aracılığı ile PDF ve EPUB formatlarında indirip bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan ve tablet PC’nizden hemen çalıştırıp okumaya başlayabilirsiniz. “Titanic’te Rubaiyat! Doğu’nun çiçeği Batı’nın çiçekliğinde! Ey Hayyam! Yaşadığımız şu güzel anı görebilseydim!” Amin Maalouf, “Afrikalı Leo”dan (YKY, 1993) sonra bu kez Doğu’ya, İran’a bakıyor. Ömer Hayyam’ın Rubaiyat’ının çevresinde dönen içiçe iki öykü… 1072 yılında, Hayyam’ın Semerkant’ında başlayan ve 1912’de Atlantik’te bit(mey)en bir serüven… Bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran’ın tarihinin de okunuşunun öyküsü / tarihi…

Amin Maalouf Semerkant Kitabının Özeti

Ve sen, Ömer Hayyam, bu kadar basit(!) bir şey için rahatsız edilmek istemiyorsun! — Evet efendim, bu kadar basit bir şey için rahatsız edilmek istemiyorum! Kapıya doğru gitti, kapıyı açacakken tekrar Cihan’a döndü: — Bana hep suç işlendikten sonra danışılıyor.

Onca düş kı-rıklığı onca pişmanlık, başka türlü yaşamak istediğim onca şey! Gözleri kısılmış, dudakları büzülmüştü: — Vay haline Hayyam! Hasan Sabbah onca-kötülük yapabiliyorsa, senin yüzündendir! Ömer, şöyle demeyi çok isterdi: — Seninle Hasan’m nice ortak yönleriniz var! Bir davayı benimseyecek olursanız— ki o ister bir İmparatorluk kurmak, ister İmam’ı hükümdar kılmak olsun— sonuç elde etmek için öldürmeyeceğiniz adam yoktur.

Bu deyim, Hayyam’dan çok sonra ortaya çıkmış ama daha 1074’de, kenti övmek için neler söylenmemiş: “Taşları cevher, sinekleri arı, otu safran!” “Havası mis, ambarları kurtsuz, etleri dayanıklı!” Beşbin ayak yükseklikte kurulduğu bir gerçek! Ama yine de’ altmış kervansaray, ikiyüz banker ve sarraf, bir o kadar da çarşısı vardır.

Sonra, çoğu okuyucunun adını duydukları tek İranlıdan, Ömer Hayyam’dan söz ettim ve büyük bir şüphecilik belirtisi olan şu sözlerini naklettim: “Cennet, cehennem, bu garip yerleri gören oldu mu?” İran topraklarında varola gelmiş nice din ve tarikattan söz ermeden önce, böyle bir giriş yapmayı uygun bulmuştum.

Ama aynı zamanda, yabancısı olduğu şu Doğu’da özgürlüğün ve demokrasinin doğduğunu görmekten başka ihtirası olmadığı için de! Kendini boş yere mi feda etti? On yıl, yirmi yıl, yüz yıl sonra Batı, onun verdiği örneği anımsamayacak mı? İran, yaptıklarını hatırlamayacak mı? Düşünmek bile istemiyorum.

Resmin üzerinde ne tarih, ne de imza! Sadece coşkulu ya da bezgin şu sözler var: “Semerkant, dünyanın güneşe dönük en güzel yüzü.” BİRİNCİ KİTAP ŞAİRLER VE SEVGİLİLER Kim Senin Yasanı çiğnemedi ki, söyle? Günahsız bir ömrün tadı ne ki, söyle? Yaptığım kötülüğü, kötülükle ödetirsen Sen, Sen ile ben arasında ne fark kalır ki, söyle? Ömer Hayyam Bazen Semerkant’ta, ağır ve kasvetli bir günün bitiminde, kentin işsiz güçsüz takımı, baharat çarşısının yanı başındaki iki meyhane çıkmazında, Sogd ülkesinin kokulu şarabını içmek için değil, ama gelen gideni gözetlemek ya da çakırkeyif bir kaç akşamcıya saldırmak için dolanıp durur.

Amin Maalouf Semerkant PDF İndir

Amin Maalouf Semerkant EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...