Doğan Cüceloğlu Yeniden İnsan İnsana E-Kitap İndir

Doğan Cüceloğlu’na ait Yeniden İnsan İnsana adlı eserini buradan PDF ve EPUB Formatında indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosya Bilgisayar, Akıllı cep telefonu ve Tablet PC için uyumludur. İnsan, ilişkileri içinde sürekli olarak “yeniden tanımlanan” bir varlıktır. Doyumlu ve mutlu bir yaşam için kendinizi yeniden tanımlamada kullanacağınız bilgi ve becerileri, Yeniden İnsan İnsana’da bulacaksınız. Yeniden İnsan İnsana’yı okuduktan sonra, çevrenizdeki “iletişim kazaları’nı görebilecek, kendinizi ve sevdiklerinizi bu “kazalar”dan koruyabilme olanağını bulabileceksiniz.

Doğan Cüceloğlu Yeniden İnsan İnsana Kitabının Özeti

Kendinize sorun: Son şekildeki A Bireyine mi, yoksa B Bireyine mi benziyorsunuz? Tanımak istediğiniz halde, bir türlü –nasıl biri olduğunu çıkaramadığınız– bir kimseyi anımsıyor musunuz? Acaba bu kimse içine kapanık, konuşmayan, paylaşmayan biri miydi? Yoksa çok konuştuğu halde, kendinden bir şey vermeyen bir kimse mi? Peki, sizi tanımak kolay mı? Konuştuğunuz kimseler, sizin nasıl bir kimse olduğunuzu anlamakta zorluk çekiyorlar mı? Kendinizi, ister bu şekildeki A, ister B bireyine daha benzer görün, önemli olan şu gerçeği akıldan çıkarmamaktır: Başarılı bir kişiler arası ilişki ve verimli bir iletişim için, kendini tanıma penceresindeki AÇIK bölümün karşılıklı olarak varolması gerekir.

Şimdi aşağıdaki sorular üzerinde düşünebilirsiniz: (a) Bu alıştırmayı yaptıktan sonra, vücudunuzla ilgili yeni şeylerin farkına vardınız mı? Sürekli olarak taşıdığınız bazı gerginlikler keşfettiniz mi? Ne kadar süredir bu durumdaydınız? Bunların farkına varmak bir değişiklik oluşturuyor mu? (b) Duygularınızın en yoğun olarak yaşandığı bedensel bölgeyi bulabildiniz mi? Nerede idi? Farklı duygular için değişik yerler mi var? Aklınıza gelen kişisel sorununuza dikkat etmek, hissediş tarzınızda herhangi bir fark meydana getirdi mi? Bir İleri Aşama Yukarıda yaptığınız alıştırma size önemli geldiyse, bu yolla kendiniz hakkında yeni şeyler öğreneceğinizi düşünüyorsanız, o zaman kendiniz hakkında daha çok şey öğrenebilmek için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Bu alıştırmadan sonra, kendinizle ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? Açık bir insan mı, yoksa kendini açmakta güçlük çeken biri mi olduğunuza karar verdiniz? Acaba bu özelliğiniz nereden geliyor? İçinde yetiştiğiniz çevredeki bazı kimseler sizi bu yönde etkilemiş olabilir mi? Bu kişiler kimler olabilir? Yetiştiğiniz çevrede bulunan, sizi etkilediğini düşündüğünüz her kişi üzerinde ayrı ayrı düşünün… Kendinizle ilgili önemli nitelikler keşfedebilirsiniz!.. KENDİMİZİ AÇALIM! AMA NE ZAMAN? Bu bölümün başından beri, kişinin kendisini açmasının, onunla karşısındaki kişi arasında, daha iyi bir iletişim ortamı yaratacağından söz edildi.

Kişiden ne istediğinizin gerçekten farkında mısınız? Bu isteğiniz karşınızdakinin yaşamında nasıl bir değişiklik yapacak? Demek ki, bu aşamada iki evre var: Bir tanesi kendi yönünüzden ne istediğinizin farkında olmak ve bu isteğinizi açık, seçik bir biçimde söyleyebilecek duruma gelmek: İkincisiyse bu isteğinizin karşınızdakinin yaşamı ve kişiliği içinde ne anlama gelebileceği hakkında biraz duyarlılık kazanmak; bir başka deyişle, sizin istediğiniz değişikliğin karşınızdakine ne ifade ettiğinin iyice farkına varmak! Ne istediğinizin bilincine varıp, aynı zamanda bunun karşınızdaki için ne anlama geldiği hakkında bir duyarlılık kazandıktan sonra, şimdi sıra, bu isteğin karşınızdakine yalın ve açık seçik bir biçimde, sadece üzerinde tartışılmak istenen soruna dönük olarak ve yine yalnızca o sorunu belirterek ifade edilmesine gelmiştir.

Doğan Cüceloğlu Yeniden İnsan İnsana PDF İndir

Doğan Cüceloğlu Yeniden İnsan İnsana EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...