Halil Nebiler Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi E-Kitap İndir

Halil Nebiler tarafından yazılan Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi adlı bu kitabı web sayfamız aracılığı ile PDF ve EPUB formatlarında indirip bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan ve tablet PC’nizden hemen çalıştırıp okumaya başlayabilirsiniz.

“Türkiye’de Şeriat’ın Kısa Tarihi”ni, 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’ndan sonra yazmaya başladım. Daha önce de başlayabilirdim. Çünkü gerici hareketin geçmişini, tarihi boyunca nereden güç aldığını biliyordum ve nereye kadar gidebileceğini kestiriyordum.

1980’lerin sonlarında radikal sol bir grubun önde gelenlerinden biriyle konuşurken yaptığım itiraz şöyleydi:

“Siz faşistler faşistler diyorsunuz ama önümüzdeki süreçte tehlikenin büyüğü, emperyalizmle el ele veren dinci gericilerden gelecek.”

Arkadaşlar pek üstünde durmamışlardı itirazımın. Neden sonra “haklıymışsın” dediler. Benim derdim haklı olmak değildi. Aklı başında olan her kurumu, örgütü, kişiyi, topluluğu; emperyalizmle iç içe geçen bu gerici tehlikeye karşı uyarmak ve herkesle birlikte bununla mücadele etmekti.

İlk baskıda da söyledim, şimdi de söylüyorum. Emperyalizmin kucağındaki gericilikte asıl tehlike laikliğin elden gitmesi değildir. Sorun bağımsızlık sorunudur. Sorun vatan sorunudur. Bir gazeteci olarak bağımsızlığı bu kadar önemsememin nedeni, 2009 yılında ABD Başkanı Bush’un kafasına ayakkabı fırlatan Iraklı gazetecinin cezaevinden çıktıktan sonra söylediklerinde yatar. Iraklı gazeteci, “Vatan yoksa, bağımsızlık yoksa ne gazetecilik vardır ne namus vardır” diyordu.

Unutmayalım ki 1919 ayaklanmamızın adı “Bağımsızlık Savaşı”dır. Şehitlerimiz “Bağımsızlık Şehitleri”dir.

Bağımsızlık vatan demektir.

Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi’nde bu uyarıları yapmaya çalıştım.
Şimdi, Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi-2/ İrtica ve Emperyalizm kitabını hazırlıyorum. Kendine özgü uyarıları, yol göstericiliği olmasına çalıştığım bir kitap oluyor. Toplumsal Dönüşüm Yayınları sanıyorum Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi-2’yi de sizlere kısa zamanda ulaştıracaktır.

Son sözü Mustafa Kemal ATATÜRK’e bırakalım:
“Mevzubahis vatansa, gerisi teferruattır.”

Halil Nebiler Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi Kitabının Özeti

1992, Ankara) -Nisan 1983: Başbakanlık’ın bastığı “Terör ve Terörle Mücadelede Durum Değerlendirmesi” adlı 12 Eylül darbesinin ünlü kitabı, ‘İrticai Faaliyetler’ başlığı altında şeriatçı unsurlar ve eylemlerini şöyle değerlendiriyordu: “…Nitekim irticai unsurlar silahlı eylemlere girişmedikleri ve faaliyetlerini ustalıkla dini görüş altında gösterebildikleri için 12 Eylül’den sonra aşırı bir güç kaybına uğramamışlardır.” “…Tabanlarını korumanın yanısıra finansman temini amacıyla ve devletin ekonomik politikası gereği Ortadoğu ülkeleri ile yoğunlaştırılan ekonomik ilişkilerden yararlanarak, çeşitli adlar altında dış alım ve dış satım şirketlerini faaliyete geçirmeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nca 1981 yılında çıkartılan kıyafet yönetmeliğinde kız öğrencilerin başörtüleri ile derse girmemeleri yönündeki maddeye karşı, İmam Hatip Liselerinde, Yüksek İslam Enstitülerinde ve münferit de olsa bazı hadiselere sebep olabilmeleri, Milli Görüş yanlılarının mütedeyyin kişilerden oluşan taban üzerinde etkili olmaya devam edecekleri izlenimini ortaya çıkarmaktadır.” “…İrticai gruplar içinde, tarikat faaliyeti gösteren ve geniş bir taraftar kitlesine sahip olan, Nurcu, Süleymancı, Nakşibendi unsurlardan; Nurculuk ve Nakşibendilik tarikatlarının, 12 Eylül harekatından sonra idari ve adli her türlü önlem alınmasına karşın özellikle Nurcu kesimin fırsat kolladıkları ve olanak bulduklarında faaliyetlerini sürdürmeye ve taraftar toplamaya çalışacakları değerlendirilmektedir.

Halil Nebiler Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi PDF İndir

Halil Nebiler Türkiye’de Şeriatın Kısa Tarihi EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...