Henrik Ibsen Yaban Ördeği E-Kitap İndir

Henrik Ibsen tarafından yazılan Yaban Ördeği adlı bu kitabı web sayfamız aracılığı ile PDF ve EPUB formatlarında indirip bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan ve tablet PC’nizden hemen çalıştırıp okumaya başlayabilirsiniz. Yazarlık yaşamı boyunca gerçeğin yılmaz savunucusu olmuş, gerçekliği deşerek yaşamdaki yalanları ortaya çıkarmaya kendini adamış olan Ibsen, bu oyununda kendisiyle çelişkiye düşme pahasına, bazen ‘yaşam yalanlarının yaşamda ayakta kalmak için gerekeceğini vurgulayarak “gerçeklik aşkına” yapılacak bağnazlıkların, masum insanların kurban edilmesine yol açabileceğini gösterir. Yaban Ördeği, bu büyük yazarın, kendi özeleştirisini yaparak kendini yargıladığı ilginç bir çalışması olduğu gibi, tiyatro sanatında simgesel gerçekliğin en önemli örneklerinden biri olma özelliğine de sahiptir.

Henrik Ibsen Yaban Ördeği Kitabının Özeti

Kılıcını takmaya uğraşmaktadır.) HJALMAR – (Şaşkın.) Sen burda mıydın, baba? GINA – Odada mı silah atmış? EKDAL – (Öfkeyle yaklaşır.) Bensiz ava çıkıyorsun, olur mu Hjalmar? HJALMAR – (Sinirleri gerilmiş, aklı karışmıştır.) Demin sen ateş etmedin mi? EKDAL – Ben mi? Niye ateş edecekmişim? GREGERS – (Hjalmar’a seslenir.) Yaban ördeğini kendi vurdu! HJALMAR – Ne demek oluyor bu? (Koşar, yana iterek kapıyı açar, tavan arasına bakar.) Hedwig! GINA – (Kapıya koşar.) Ne olmuş? Tanrım! HJALMAR – (Tavan arasına girer.) Orda, yere yığılmış.

Hiçbir zaman da bilemeyeceğim! Dediğim gibi değil mi? Öyle olmadığına inanabilir misin? Ötekiler elleri kolları dolu gelip, bırak babanı, yaşam seni bekliyor, gel bizimle deseler… GREGERS – (Hemen.) Eee, sonra? HJALMAR – O zaman Hedwig’e sorsam, benim için o yaşamdan vazgeçer misin Hedwig desem… (Alaycı bir biçimde güler.) Hayır hayır, bana ne yanıt vereceğini görürdün.

(Gözyaşlarına boğulur.) Artık benim çocuğum yok, Gregers! HEDWIG – (Mutfak kapısını açar.) Ne dedin? (Babasına gider.) Baba! baba! GINA – Yüzüne bir bak! HJALMAR – Dokunma bana Hedwig, daha yaklaşma Hedwig.

HEDWIG – Evet ama… (Hole açılan kapıdan Gregers gelir.) GREGERS – Hjalmar’ın nerde olduğunu öğrendiniz mi? GINA – Relling’in yanındaymış, aşağıda.

HJALMAR – (Odanın içinde dolaşır.) Bu kadın Hedwig’imin annesi olacak bir de! Gözümün gördüğü bütün bu eşyayı… (Sandalyelerden birini tekmeyle devirir.) Yuvam dediğim bütün bu evi… Karımın eski dostuna… Onu baştan çıkaran adama… Borçlu olduğumu düşünmek! GINA – Yaşamımızın on beş yılını birlikte geçirdiğimize pişman mısın? HJALMAR – (Gina’nın önünü keser.) Sen söyle, örümcek gibi, her gün, her saat çevreme ördüğün yalan ağlarına beni düşürdüğüne sen pişman değil misin? Yanıt ver, hiç titremedi mi vicdanın? GINA – Doğrusu kafam hep ev işleriyle, fotoğraf işleriyle doluydu, yapmam gereken çok iş vardı.

Henrik Ibsen Yaban Ördeği PDF İndir

Henrik Ibsen Yaban Ördeği EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...