Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir E-Kitap İndir

Mevlana Celaleddin Rumi’nin hikaye ve şiirlerinden seçmeler olan Divan-ı Kebir adlı eserini buradan PDF ve EPUB formatında buradan indirebilirsiniz. Size sunduğumuz ekitaplar bilgisayar, tablet PC ve akıllı cep telefonunda görüntüleyip okuyabilirsiniz. Divân-ı Kebîr (Büyük Divan) Mevlânâ Celaleddîn Rûmî’nin söylediği ilahî aşk şiirlerinden oluşan, 44 bin 8 yüz 34 beyitlik (rubai beyitleri ile birlikte yaklaşık 50 bin beyit) nazım bir eserdir. Mevlânâ’nın “Âşıklar Divanım” biçiminde adlandırdığı eser aynı zamanda “Şems Divanı”, “Divan-ı Şems-i Tebrizî” olarak da anılmaktadır. İslâm edebiyatında divanların, şairlerinin isimleri ile anılması geleneğine ters düşen bu son adlandırma; Mevlânâ’nın gazellerinin sonunda kendi adı yerine (birkaç istisna dışında) her zaman Şems-i Tebrizî adını kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Eser, Horasan ilinin halk Farsçası ile yazılmıştır. Yek avaz gazellerden oluşur. Mevlânâ bu gazellerinde, “Şems (güneş) başta olmak üzere, bağ-bahçe, gül-bülbül, âşık-mâşûk, deniz-damla, mey-sâkî gibi sembollerle ilâhî aşkı hep ön plânda tutmakta; Mesnevî’sinde olduğu gibi Allah’a kavuşmadan gönlünün huzur bulamayacağını, ilâhî aşkı yazmada aciz kalıp kaleminin kırıldığını, bu dünyanın bir balçıktan ibaret olduğunu, çok yemenin menzile ulaşmada engel teşkil ettiğini, aşkın akla olan üstünlük ve yüceliğini, nefsin kötülüğünü, miskin miskin oturan insanların bu tembellikleriyle maksada (ilâhî aşk) ulaşamayacaklarını, gecelerin uyumakla değil de aşk ve ibadetle geçirilmesi gerektiğini” vurgulayarak şiirlerini didaktik bir üslûpla söylemektedir.

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir Özeti

Etten, kemikten bir yığın, bir gölge varlık olan bedenin değil de gönlün; dönen dolasan bir kişi, dünyanın cani olur; Bu ne şereftir, bu ne uyanık bahttır ki bu gece Hakk da uyanıktır, bizler de uyanığız.

Zerrenin de, ovanın da, katrenin de, deryanın da ne ile nasıl en iyi bir hale gelip düzene gireceğini bilir.

Günün birinde gülün gölgesi dostun hayaline düştü de, dosta öyle bir is etti ki, gerçekten de bu çok ince bir istir. ” Bir nişanı, bir izi, bir eseri olanın ne bir izi kaldı, ne de bir eseri.

Her ne kadar bu varlık, varlık madeni olan Tebrizli Şems’ten bir kırıntı, bir kesinti ise de, o kesinti cana perde Ey yüzü de güzel, huyu da güzel olan sevgili; felek, senin gibi bir inciyi bir daha meydana getiremez.

“insan gibi yasamayan, hislerine tabi’ olan kimseyi de, yasayan bir ölü gibi dolaşan kişiyi de insan seklinde bir Bir balığın, bir an bile olsa, sudan ayrı düşmeye dayanamadığı gibi, benim de öyle bir canim var ki, bir Sen simdi hayatta iken bu kıbleden bir nur, bir ışık ara, bir ışık elde et de, o nur, o ışık senin kabrini işitsin

Divan-ı Kebir PDF Serisi

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 1. Cilt PDF İndir

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 2. Cilt PDF İndir

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 3. Cilt PDF İndir

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 4. Cilt PDF İndir

Divan-ı Kebir EPUB Serisi

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 1. Cilt EPUB İndir

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 2. Cilt EPUB İndir

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 3. Cilt EPUB İndir

Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir 4. Cilt EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...