Necip Fazıl Kısakürek Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu E-Kitap İndir

Necip Fazıl Kısakürek tarafından yazılan Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu adlı eseri buradan PDF ve EPUB formatlarında indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan yada tablet PC’nizden çalıştırabilirsiniz.
Takdim
– Bu eser İdeolocya Örgüsü’ne bağlı olarak benim en başa alınması gereken verimlerimden biri…
– Eser 20 yılı kadar önce Ramazan ayında ve üç defada konferans şeklinde verilmiş ve üç gece teravihten sahur vaktine kadar sürmüştür.
– Geçen seneye gelinceye dek teyplerden naklen kaleme alınarak tarafımdan titizlikle muhafaza edilen ve birdenbire kitaplık çapta ortaya çıkarılmasını bekleyen üstüne titrediğim eserimi, temiz ve hatasız baskı, emniyet ve itinası içinde nihayet kitaplaştırıyorum.

Necip Fazıl Kısakürek Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu Kitabının Özeti

İrade budur! İradeye ait bir küçük misal vereyim size… İradenin bir de Mahmut-paşa esnafına kadar düşmüş şekilleri var ki, bunlar çocuk oyuncağı… İradenin hakikati Allah’ı talepte kalbin kıyamı… İrade ihlâsla beraber herşeyin başı… İşi taklitçilikten çıkarmak için… İsteğin ta kendisi dilek… Ve bütün hüviyetini, o istekte kümeleyebilmek, toplayabilmek… Bir büyük veli, aklımız ermeyecek kadar bir büyük veli diyor ki : «— Ben iradenin ne demek olduğunu bir kedimden öğrendim!» îzahı şöyle : Kedi, bir delikteki fareyi kollamakta… Bütün tüyleri kabarmış, bütün adaleleri gerilme, kasılma halinde… Kendisini farenin hareketine o türlü kaptırmış ki, hiçbir noktası boş değil… Tamamen «raya vermiş kendini.., İstikamet… Doğruluk demek değil mi?.. İşte bazı mefhumlar var ki, tıpkı bir balon gibi… İpi aşağıda ama, acaba kendisi nerede?.. İstikamet en zor iş… Allah’ın Resulü, bir sûre için «Beni ihtiyarlattı» buyuruyorlar.

Ama türbelerde, bütün bu yapılanlar nedir?.. Demek ki, ruhun, — nefs ve ruh bahsinde gördünüz, öyle bir üslûp içindeyiz ki, bir meseleyi öbür meseleye irca ederek anlıyabilirsiniz — nefsin dizginlenmesi veya kahredilmesi yoluyle kalb hakikatinde kazandığı bir takım kıymetler, insanda, «harikulade» dediğimiz alelâdeliğin üstündeki oluşlara zemin hazırlıyor… Fakat bunun her zaman hak olması lâzım değil… Şimdi anlıyacaksınız farkı… Şahı Nakşibent Hazretleri’ne derler ki : “— Sizden niçin çok keramet sadır olmuyor?» Yani, «ne kadar az keramet bu böyle!..» O ki, kerametler sarayının sultanı!.. Cevap verir: «— Bu halimize rağmen ayakta durabilmekten büyük keramet mi olur?..» Keramet bahsi en ince bahis… Kerameti benzeriyle — katiyen asliyle değil — Hind fakiri de gösterir.

Necip Fazıl Kısakürek Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu PDF İndir

Necip Fazıl Kısakürek Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ekmel Ulus:Son Baba,Omerta ve Mario Puzonun diger kitaplarını...
  • Murat:Mahfi Eğilmez değişim sürecinde türkiye kitabını e...
  • ahmet:Iyigunler, Paulo Coelho nun Hippi adli kitabini y...
  • Deney:Paulo Coelho'nun Hippi adli kitabini epub olarak e...
  • tskarsln:Francis Hutcheson ve Ahlak Duyusu Teorisi kitabı v...
  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...