Necip Fazıl Kısakürek Reis Bey E-Kitap İndir

Necip Fazıl Kısakürek tarafından yazılan Reis Bey adlı eseri buradan PDF ve EPUB formatlarında indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan yada tablet PC’nizden çalıştırabilirsiniz.

– Reis Bey
– Parmaksız Salih

Reis Bey: (3 Perde) 1948’den 1960 yılına kadar geçen sürede tiyatro eseri kaleme almayan Necip Fazıl, 1960 ihtilaliyle girdiği hapiste, üç piyes yazmıştır: Ahşap Konak, Kumandan ve Reis Bey.
Piyesin ana karakteri Reis Bey, bir ağır ceza reisidir. Ömrü otel odalarında geçmiş, yapyalnız ve tuhaf bir adam. Taş kalpli bir kanun tatbikçisi… Onun nazarında merhamet, idamlık bir suçtur ve “cemiyette bir ferdi korumak için bin kişiye idam gömleği giydirmekten kaçınmamalıdır.” Günün birinde, annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar verir. Artık olaylar çok farklı gelişecek ve Reis Bey’in buz gibi iç dünyası müthiş bir sarsıntiyle yerle bir olacaktır.
(Yazıldığı tarih: 1960)

Parmaksız Salih: (4 Perde)Eserde, “en canhıraş sebepleri ve neticeleriyle doktor ve ilacı olmayan hastalığı, ‘kumarı’ göstermek” istediğini söyleyen Necip Fazıl, Parmaksız Salih ile ilgili olarak kendisine yöneltilen bir suale şu cevabı veriyor: “Eserde ifadelendirmek istediğim tek dava, binbir tezad ve binbir zıt kader cereyanı içinde hakiki fışkırışını bulamamış ve hatta kötülük baskısı altında uyuşmuş bir ruhun, en büyük saike kavuşur kavuşmaz birden şahlanışı; ve tam 55 yıl bilmeden hasret çektiği ve daima istekli yaşadığı ulvî aksiyona şiddetle atılışıdır.”
Eser 1948-1949 kışında İstanbul şehir tiyatrosunda temsil edilmiştir.
(Yazıldığı tarih: 1948)

Necip Fazıl Kısakürek Reis Bey Kitabının Özeti

Ekim 1976 BİRİNCİ PERDE SAHISLAR (Sahneye çıkıs sıralarına göre) OTEL KÂTİBİ MÜBASİR BİRİNCİ BAR KIZI İKİNCİ BAR KIZI KOYLU MÜSTERİ TASRALI MÜSTERİ YELDİRMELİ KADIN REİS BEY MAHKÛM BİRİNCİ AVUKAT KUMARHANE GARSONU DADI BİRİNCİ GARDİYAN İKİNCİ GARDİYAN HAPİSHANE MUDURU SAVCI KATIL KARABORSACI MEMUR YANKESİCİ SAHTE HÂKİM TABLO 1 [Mesudiye otelinin holü… Cephede, holün sokağa bakan vitrini… Vitrinde, otelin ismi tersinden okunuyor, sol dip kösede, girinti seklinde iki duvarlık bir dirsek.. Dirseğin sağ duvara bakan uç tarafında, camlı giris kapısı.. Dirseğin cephe duvarında da, yukarı kattan inen ve dirseğin ön ucundan bükülüp cephe istikameti bulan merdiven… Sağda, sağ ön köseye geçit bırakan müracaat gisesi… Gisenin arkasında ve duvarda, anahtar hücrelerinin çerçevesi… Merdiven kıvrığının sağ duvara bakan tarafında, vitrinin ortasında, giris kapısıyla gise arasında, ön planın sol ve orta yerinde, beyaz örtülü masalar ve iskemleler… Sağ ve sol köselerde iki büyük koltuk… Göze çarpan her sey kenar semtte, orta halli bir otel manzarası gösteriyor.] (Otelin holü los… Vitrinde, batan günes altında, sokağın sıra binaları… Gisede, otel kâtibi… Vitrinin ortasındaki iskemlede, Anadolu tüccarı kılıklı, kravatsız, kasketli bir adam: Tasralı müsteri.. Merdiven kıvrımı önündeki iskemlede de mübasir.. Mübasir yanındaki masada kocaman bir evrak çantası ve resmî mübasir kasketi.. Otel kâtibi, gisenin üstüne bir gazete sermis ve ona eğilmis vaziyette.. Sükût..) OTEL KATİBİ — (Basını kaldırmadan mübasire) Nisantası cinayetine ne dersin? MÜBASİR — Gazete okuyanlardan duydum.

Necip Fazıl Kısakürek Reis Bey PDF İndir

Necip Fazıl Kısakürek Reis Bey EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...