Nikolay Gogol Palto E-Kitap İndir

Nikolay Gogol tarafından yazılan Palto adlı bu kitabı web sayfamız aracılığı ile PDF ve EPUB formatlarında indirip bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan ve tablet PC’nizden hemen çalıştırıp okumaya başlayabilirsiniz. Rus bakanlık dairelerinden biri olan en iyisi mi hangisi olduğunu söylemeyeyim, zira bakanlıklarda, askeriyede ve dairelerde çalışanlar kadar hassas bir insan sınıfı yok. Bunların hepsini kısaca ‘memur’ sıfatıyla tanımlarsak isabet etmiş oluruz. lçlerinden biri, olur da bir gün biri tarafından gücendirilecek olursa, şahsında tüm memurların rencide olacağına inanır herkes. Palto dan… Gogol’un Palto eseriyle varoluşsal bir buhran ya da psikolojik bir korkuyu ifade ettiği fikrini yok saymadan, hikayenin gerçek mayasının ruhani bir kriz olduğunu ve 81 yazarın İncil ve ortodoks ayinlerinden aşina olduğu kıyafet semboloiisini kullandığını düşünüyorum. Kıyafet semboloiisi İncil’de, Adem ve Hawa’nın Tanrı’nın sözünü çiğneyerek hadlerini aştıktan sonra kendilerini incir yaprakları ile örtmelerini anlatarak ele alınır ve son vahiy kitabında cübbelerini kuzu kanında yıkayarak beyaza çıkaran azizlerin hikayesini anlatarak sonlandırılır.

Nikolay Gogol Palto Kitabının Özeti

Şef kendisine doğrudan doğruya başvurulmasını büyük bir saygısızlık olarak değerlendirdi, “Başka emriniz Paşa Hazretleri?” diye çıkıştı, “Hiç yol yordam bilmez misiniz siz? Bu makama doğrudan doğruya başvurabileceğinizi mi sanıyorsunuz? İşlerin nasıl yürüdüğünden haberiniz yok mu? Önce bir dilekçeyle kaleme başvurmalıydınız, dilekçeniz masa şefine iletilmeliydi, oradan bölüm şefine, oradan da sekretere ve sekreterden de bana ulaşmalıydı…” Akakiy Akakiyeviç’in her yanını ter basmıştı; büsbütün kırılmak üzere olan cesaretini toplamaya çalışarak, “Ama sayın Ekselansları…” dedi, “Size… şey… zahmet vermek cüretini gösterdim yüce Ekselansları, çünkü sekreterler… şey… onlara pek güvenilmez de…” “Ne? Ne? Ne?” diye çıkıştı mühim adam, “Bu cesareti nereden buluyorsunuz? Kim sokuyor kafanıza bu düşünceleri? Amirlerine, büyüklerine karşı saygı diye bir şey kalmadı şu gençlerde!” Görünüşe bakılırsa mühim adam, Akakiy Akakiyeviç’in elli yaşının üzerinde olduğunu fark etmemişti, çünkü Akakiy Akakiyeviç’e ‘genç’ diyebilmek için onu ancak yetmiş yaşında birisiyle karşılaştırmak gerekirdi.

Davasına kimsenin sahip çıkmadığı, kimsenin yakınlık göstermediği, bir iğnenin ucuna yerleştirdiği sıradan bir sineği bile alıp mikroskop altında incelemeyi ihmal etmeyen doğa bilimleri uzmanlarının dahi dikkatini çekmeyen bir yaratık, ömrünün son günlerinde de olsa palto biçimine bürünmüş ışıl ışıl bir misafir tarafından ziyaret edilmiş, yoksulluk içinde geçen kasvetli yaşamı bir an için bile olsa renklenmiş, sonra da çarların ve dünyadaki diğer tüm hükümdarların üzerine çöken felaket onun da karşısında belirmiş, yıllarca dairedeki arkadaşlarının acımasız alaylarına sabırla katlanan Akakiy Akakiyeviç bir hiç uğruna bu dünyadan sessizce göçüp gitmişti.

Odaya zaten çekine çekine giren Akakiy Akakiyeviç, bu tavır karşısında biraz daha afalladı ve elinden geldiğince, ama her zamankinden daha çok “şey”, “işte” diyerek, yepyeni bir paltosu olduğunu, acımasızca kendisine saldıran hırsızların onu çaldığını, bu yüzden kendisi gibi yüksek mevkideki birine, mesela emniyet müdürüne ya da başka birine paltosunu bulmaları için bir dilekçe yazmasını rica etmeye geldiğini anlattı.

Nikolay Gogol Palto PDF İndir

Nikolay Gogol Palto EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...