Orhan Kemal Cemile E-Kitap İndir

Orhan Kemal Cemile kitabının PDF ve EPUB formatında sitemizden indirebilirsiniz. Bir aşk öyküsü olan Cemile, yoksul kesimlerin ayakta kalma çabasını, direnişlerini de dile getiriyor. Boşnak kızı işçi Cemile ile dar gelirli Kâtip Necati arasındaki saf aşkı anlatan Orhan Kemal, arka planda yaşanan yoksulluğa, düşmanlığa, ilkesizliğe karşın dayanışma ve dostluğun gücünü vurguluyor. Orhan Kemal’in yalın anlatımıyla çarpıcı bir resim gibi çizdiği Cemile, onun unutulmayacak yapıtlarından biri.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Orhan Kemal Cemile Kitap Özeti

Senin Camgöz’ün halasinin kizi var, Karakiz.. – Daha eyi metettin ya.. Karakizin zenaati ne ki? – O degilden açmis meseleyi, agzini magzini aramis bir iki.. Lakin su katip olmasa… – Demek kiz da onu seviyor? – Sevse ki ne yahu.. Otuz kaatnan avrat mi sevilir bire Mamid emmi? Yarin evlenseler mesela, avrat tuz dedi mi, cigeri ciz der! Hele bir iki de çocuklari oldu mu, birak.. Halbuki beni sevse… – Korakiz, dediklerini tekmil söylemis mi? – Söylemis söylemiye ya… – Ee? – Deli kafa.. Bana böyle seyler söyleme, seni idareye sikayet ederim demis… – Öyleyse mesele kalmamis… Sen de elini yu… – Otuz kaatnan avrat mi sevilir? Nerden baksan bir katip parçasi… Halbuki beni bir sevse… Bakkal: – Ahmet! diye çiragina seslendi, kaldir su darabalari!… Çirak, dükkanin yari inik kepenklerini tam kaldirmisti ki, aga kooperatif berberinin yanindaki köseden çikti.

Içim titriyor… Bu çocuklarin basinda birseyler dolasiyor.. Benden sakliyorlar, benden sakladiklari birsey var… – Yok canim… dedi Muy, sana öyle geliyor.. Hiç birsey yoktur Allahin izniyle… – Bilmem, korkuyorum… Onlar ise gitti mi, bende uyku arama… Oniki saat, tam oniki saat dakikalari sayarim! Bir haber geliverecekmis gibi oluyor… Aci bir haber, bir ölüm, bir kaza haberi, ne bileyim ben, ugursuz bir haber gelecekmis gibi oluyorum.. Korkuyorum… – Üzme kendini, hiçbir sey olmaz… – …Okuyorum, üflüyorum… Namazda onlar için dua ediyorum… Amma gene de… – Hiçbir sey olmaz insallah… Gözleri mangaldaki atese daldi.. Sadri’nin gündüz sayikladiklarini hatirladi, Izzet ustanin sözlerini… – O fellah, dedi, oglumu sikistiriyormus, belki de dövüyor.. Bana bu yastan sonra kan döktürecekler… Gözleri vahsi vahsi parladi: – Allahin bir ismi hakki için Muy, çocuklarimin kilina dokunanin sökerim cigerini! Ihtiyar Muy ürktü.

Beriki: – Yeter yeter.. dedi, tüketme hepsini, katibe de lazim! – Tuh.. Edepsiz kari! – Iplikaneden kovuldugu için ne diyor? – Hiiç.. Numan beye çikmis anlatmis, maasina on lira zam kazanmis.. – Aferin.. Gözü açik desene.. Nenesini ne zaman gönderecekmis? – Bilmem bacim.. O hemen göndermek istiyor amma.. Babama güvenemem ki.. Kadini kovar diye ödüm kopuyor.. Tutturmus bir Karagöl… – Allah kahretsin Karagöl’ü! dedi, herkes Karagölden Çukurova’ya kaçiyor, bu, Çukurova’dan Karagöl’e.. Bu adamin her isi ters ha Cemile.. Hiç akil yok.. Ilaç verir beles, saç tiras eder beles, sakal kazir beles… – Gene ver ediyor ustura biliyor! – Akil yok onda bacim, töbe yok… Kiz, isteresen bu katibin meselesini babana açim? – Valla bilmem ki Güllü.. Sen istersen abine aç, o da babama.. Izzet abimin sözünden hiç çikmiyor babam.. – Olur.

Saray gibi evimiz varmis… Tarlalar, bahçeler, tuuu… – Simdi olmali ki, dedi Sadri, sirtüstü yat… Benim babam da tutturmus Karagöl’ü.. Sekiz on dönüm tarladan ne çikacak? – Heç canim.. Vizirti… O, bu degil ya, senin baban, istese oturdugu yerde zengin olur.. Degil mi? – Söylemiyor muyum? Bize hiç acidigi yok… Saç keser beles, sakal kazir beles, dis çeker beles… – Kirik sarar, yaki yakar beles degil mi? – Vallahi be.. Halbuki para alsa da o paralari biriktirse.. – Köye giderken dolu paraniz olurdu.. – Kim gidiyor köye? Bos ver yahu.. Ne isim var benim? Sehir dururken.. Istiyorsa kendi gitsin.. Su kizi bastan bir atsaydik, gerisi kolaydi.. Babam da çeker köye giderdi, ben burda oooh.. Her hafta stadyuma giderdim, sinemaya giderdim… Degil mi? – Heye.. Bu kiz isi tadsiz.

Orhan Kemal Cemile PDF İndir

Orhan Kemal Cemile EPUB İndir


Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. Mert dedi ki:

  Orhan Kemal gerçekten büyük edebiyatçı

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
 • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
 • Pdfbul:Linkler yenilendi....
 • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
 • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
 • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
 • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
 • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
 • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
 • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...