Peyami Safa Canan E-Kitap İndir

Peyami Safa’nın Canan adlı kitabı PDF ve EPUB formatında bilgisayarınıza, akıllı cep telefonunuza ve tabletinize indirip okumaya başlayabilirsiniz. Cânân, Türk romancılığının zirve ismi Peyami Safa’nın aşk, ihanet ve aile temaları etrafında ördüğü, okuyucuyu adeta sayfalarında bir uçurumun eşiğine kadar durmaksızın sürüklediği romandır. Sarayda el üstünde tutularak yetiştirildiği için ikbalperest, hırslı, bencil bir insan olan Cânân, zengin olmak ve herkesin kıskandığı biri olmak hevesleriyle ahlak, namus, sevgi, aile gibi değerleri hiçe sayan, insanlarla istediği gibi oynayan bir afettir. Lami ile Bedia, beş yıllık evlidirler, fakat Cânân’la tanıştıktan sonra Lami, Bedia’dan soğumaya ve eşini sebepsiz yere üzmeye başlar. Lami geleneğin, maneviyatın, asaletin timsali olan Bedia ile; modernliğin, maddiyatın ve soysuzluğun timsali olan Cânân arasında karar vermek zorundadır.

Peyami Safa Canan Kitabının Özeti

Gözlerini etrafa çevirerek, zihninde, çarçabuk, şöyle bir kaziye kurdu: Peki… Şakir Bey hasta… bunu hatırlıyor… o gün Müsteşar Kalamış’a geldi… bunu da hatırlıyor, zaten, Allah belâsını versin, herifin buralardan ayrıldığı yok ki… Şakir Bey’in vagon işleri bitip tükenmez, pekâlâ… o akşam Cânân’ın Müsteşar’a haber gönderdiğinden filân bahsettiğini de şöyle hatırlar gibi oluyor… ona da peki… Fakat kitap meselesi nedir? Müsteşar ne za- Cânân/145 man kitap istemiş? Sonra… kartta niçin kitaptan bahsedilmiyor? Cânân, Lâmi’nin düşünceye daldığını görünce sordu: – Hâlâ anlayamadın mı, tonton? Lâmi mırıldandı: – Anladım canım… zaten… eminim… hiç… doğrusu… şüphelenmediydi ama… -Ee? – Kitap dedin de… – Kitap peki? – Ne zaman kitap istedi senden Müsteşar? Kadın, biraz öfkelenerek ayağa kalktı: – Ben takvim değilim Lâmi.

Genç adam, basamakları ne inebildi, ne de çıkabildi, olduğu yere oturdu ve başını ellerinin içine aldı: Cânân! Aman yarabbi, çıldırıyor, boğuluyor, Cânân! sevgilisi, canı, cânânı, zevcesi, meşru, nikâhlı zevcesi, her gece yatağına gi- 194/Cânân ren kadın, hergün onunla beraber yemek yiyen kadın, ona hayatını bağlayan kadın, Cânân, herkesin söylediği gibi, hattâ, belki daha fazla, daha ifrat, daha alçakça, birkaç kişiyle, en sevgili arkadaşlarıyla onu aldatıyor ha! Lâmi, ellerini açarak iki yanağına vurdu, menfi hislerin en şiddetlilerini duyuyordu, utanıyor, kendi kendine karşı, bütün âleme karşı, hattâ zevcesine, hattâ âşıklarına karşı utanıyor, yerin dibine geçiyordu.

O zaman Lâmi’nin senin fedakârlığını hatırlamayacağını bilir misin? Lâmi o kadar alçak bir adam olmadığı gibi, hem de… ne kadar alçak olsa insan… böyle şeyleri unutmaz… – Fakat… ben bu kadar uzun müddet bekleyebilir miyim? Şu beş altı günde ne hâle geldiğimi görmüyor musun? Bittim, Şemsi, bittim… Yalı bir… bir mezarlığa döndü… hanım ninem bile, zavallı kadın dün gece odama geldi… Genç kadın, muska hikâyesini anlattı.

Nereye isterse gitsin, güle güle… yüzünü 50/Cânân hiç görmesem yine ehemmiyet vermem… köhhö, köhhö öksürüğünden, kalp çarpıntısından bıktım… fakat söz dinlememek ne fena şey… Faik atıldı: – Al bir tane daha… kocasını beğenmeyen hanım… peki, öyledir de geçen gün Lâmi’ye neden hak veriyordun? O da, karısını dinlemeden fesini kaptığı gibi yalıdan çıkmış… ohh olsun… Şemsi de sana şimdi aynı şeyi yapıyor, gör de akıllan! – Sen sus… hep aksi söylersin… Bedia’yla beni bir tutmaya mı kalktın? Seninle konuşulmaz ki.

Peyami Safa Canan PDF İndir

Peyami Safa Canan EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...