Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu E-Kitap İndir

Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı kitabını PDF ve EPUB formatında akıllı cep telefonu, tablet PC ve Bilgisayarınıza uygun biçimde indirebilirsiniz. Peyami Safa’nın şaheserlerinden Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Türk edebiyatında “insan ruhunun derinliklerinde ve labi-rentlerinde dolaşan ilk roman” olması ve hasta bir insanı ve onun psikolojisini ele alması bakımından önemli bir yere sahiptir. Birçok araştırmacı ve yazar tarafından Türk edebiyatında bir ilk kabul edilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Tanpınar dediği gibi, “acının ve ıstırabın yegâne kitabı” olarak hem kemiyet hem de keyfiyet bakımından başka hiçbir eser olmasa da Türk romanının var olduğuna delil gösterilebilecek kudrette bir eserdir. Romanın genç kahramanı, ayağındaki rahatsızlıktan kurtulabilmek için sayısız doktora görünür ve en nihayetinde havadar bir ortamda, stresten uzak bir istirahat dönemi geçirmesi gerektiğine ikna edilir. Ancak, gerek akrabaları olan bir Paşa’nın Erenköyü’ndeki köşkünde misafir kaldığı dönemde, gerekse kendi evi ve hastaneye gidiş gelişlerinde şuurunu adeta bir facia atmosferinde yoğurur. Peyami Safa’nın çocukluk ve gençlik dönemlerinden fazlasıyla izler taşıyan roman, hem umudu ve umutsuzluğu, hem de sevinci ve felaketi aynı sayfalara sığdırabilmiş olması bakımından insanın eşsiz bir tarifini sunuyor.

Peyami Safa – Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Kitabının Özeti

Başının her tarafı sargılarla kaplı, yalnız bir yanağı ve bir gözü dışarda kalmış küçük bir kız çocuğu, ağzını oynatamadığı için, babasına elleriyle işaretler yapıyor; ötekilerin hepsi, alçının kaskatı uzattığı bir bacakla, sargıların dimdik tuttuğu bir boyunla, asılmış bir kola, her tarafları kıskıvrak bağlanmış gibi hareketsizdirler.

Bu sofa yaşlı bir insan yüzü gibidir: Evimizin bütün ruhu, kederleri ve neş’esiorada görünür, her günün hâdiseleri tavana, duvarlara, döşemeye bir leke, birçizgi, bir buruşuk ve bazan da ancak bizim görebileceğimiz gizli bir işaret ilâveeder.

Zaten hastahaneden eve gelinceye kadar içimde bir deniz, bir vapur, birşimendifer yolu, etrafında beyaz köşkler dizili bir yol hayali vardı; bu, açık, berrak 16 / DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU bir hayal değildi, birçok karışıktasavvurlarım arasında, çabucak çevrilen bir defterin yapraklarında görülenresimler gibi, görünmesiyle kaybolması bir oluyordu: Deniz, vapur, uzun ve çıplak bir yol, bir toz dumanı, köşkler, çayırlar, bahçeler… Fakat bu hayaliniçinde ne fakülte, ne doktor vardı.

Burası bir resmî daireye, bir mektebe, bir hastahaneye, bir hamama, birmağazaya, bir kışlaya ve bir mabede aynı zamanda benzer.

Mum ışığında yarı çıplak, ne kadar güzelleşiyor! Her kımıldanışında bazı birçocuk, bazı bir genç kız, bazı da bir kadın beliriyor: Saçlarının gıdığındankurtulmak için başının yaptığı ilcaî küçük sıçrayışlarıyla bir çocuk, gömleğindenkurtulan yarı çıplak bir omuzun yavaşça ve utangaç içeri kaçışıyla bir genç kız; ve arada bir, arzulu bir teneffüsle gerilen göğsünün ileriye çıkışı, kendinigösterişi ve kuvvetli kabarışıyla bir kadın.

“Duvarda, karşıda âdi bir ayna. Sol tarafımda, amfiteatrda yapılmış bir ameliyatresmi, yanımda bir derece, arkamda bir takvim. Kapıya yapıştırılmış bir sömestrkâğıdı, İstanbul’u bugünkü güzel haline getiren …….Paşa’nm odası.”Operatörbana doğru geldi: “- Otur oğlum, otur! Ne yazıyorsun? “- Yalnız canım sıkılmasındiye bu odada gördüklerimi.

Sonra bütün bir hayatın dağınık unsurları, birbiriyle alâkasız, hastahane âletleri, sedyeler, bahçıvanın kazması, bir borazan, arkadaşımın hayretle açılan gözleri; ve bir gözünün büyüyerek bir bardak suya istihalesi… Bir kemik üstündetestere, bir haykırış, cam sesleri, alelade bir cümlenin bir tabur insan tarafındansöylenişi gibi bir harıltı.

Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu PDF İndir

Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...