Reşat Nuri Güntekin Acımak E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Acımak adlı eserini PDF ve EPUB formatında buradan indirip akıllı cep telefonlarınızda, tablet PC ve bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin 1928 yılında yayınlanan bu eserinde; çalışkan başarılı fakat zaaf gösterenlere karşı acımasız olan Zehra Öğretmen ile babası Mürşit’in bakış açılarından dramatik yaşam öykülerini anlatıyor. Yazar, cumhuriyet öncesinde yeni mezun, idealist genç bir mülkiyelinin iş ve sosyal yaşamdaki çatışmalarını ve uyumsuz ilişkilerini anlatırken, dönemin memuriyet yaşamına, köhne yapısına ait önemli ipuçları da veriyor. Şehirden kasabalara sürüklenirken, ardında birer birer ilkelerini de bırakan genç adam hatalı bir evlilikle korkunç bir sona doğru sürükleniyor. Acı ve sefaletle dolu ortamdan tesadüfle sadece kızı Zehra’yı kurtarabiliyor. Acımak; aile içi ilişkileri ve sorumluluklarını, adeta ders verir gibi gözler önüne seriyor.

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitabının Özeti

Olmaz olmaz değil mi? Her ne ise maksat o değil… Hırsızlık hırsızlıktır… Evet bu parmak kadar çocuk yetmiş beş kuruş için hırsızlarla bir mukavele yaptı… Teşebbüslerinde yardım ve onlara sonuna kadar muavenet etmeyi taahhüt etti… Kader yardım etmedi ele geçti… Kendisine hırsızın verdiği paranın üç beş mislini teklif ettiler… Bu birkaç lira onun için milyon demek… Çocuğun o dakikadaki ruhi durumunu düşünüyorum… Bir zaman tereddüt ediyor… Söylerse hem basını kurtaracak hem bir hayır isleyerek Allah babayı memnun etmiş olacak hem de hırsızların verdiği paranın birkaç misli para kazanacak… Ne güzel bir fırsat değil mi? Fakat bu çocuk yetmiş beş kurusa o adamlarla mukavele yaptığını düşünüyor… Daha gelişmemiş karışık zihninin karanlık ruhunun içinde bir şey ona bu “ahde vefasızlık”ın fena bir şey olduğunu söylüyor… 23 Reşat Nuri Güntekin Maarif Müdürü ile başmuallim birbirlerini hürmetle severlerdi.

Mebus yavaşça gülerek dedi ki: — Zehra bu ufak tefek kara kuru kız mı? Siz onu bana heykel gibi heybetli korkunç bir insan olarak tasvir etmiştiniz… — Haşin hâkim bir insan olmak için mutlaka iriyarı olmak mı lâzım? — Ya bu kahkaha bu çıngıraklı kahkaha… İnsan gör- 15 Reşat Nuri Güntekin neşe onu on dört on beş yasındaki kızlardan biri gülüyor zanneder… Ne billur gibi taze bir ses… — O sesi ağır ciddî bir şeyden bahsederken ve emir verirken işitmenizi isterdim… Görüyor musunuz ne dikkatle çocukları muayene ediyor… Sabahleyin fena bir kıyafetle mektebe gelen çocukların analarına kızar hatta bazen onları mektebe davet edip haşladığı da olur… Buna mukabil talebeyi aksam paydosunda evlerine gönderirken kıyafetlerine nezaret etmeyi de kendine ait bir vazife addeder… Akşamüstü sokakta kirli ve kılıksız bir talebe görürse pek fena üzülür: “Vazifemi yapamadım rezil oldum” diye asabileşir.

Tekrar is aramak için oradan oraya koşmak el etek öpmek en ağır hakaretlere boyun eğmek lâzım gelecek… Geç vakit ellerim bos midem bos ayak kaplarım su içinde Köprünün ayazında vapur beklerken tekrar karanlık suları seyretmek 117 Reşat Nuri Güntekin kendini bir türlü ölüme razı edemeyerek dakikalarca kararsızlıktan mahvolmak lâzım gelecek… Sonra gece yarısına doğru mağlûp ve ümitsiz cehennemin kapısını çalmak… Sansım yardım eder de is bulursam aynı hal… Ne kadar çalışıp çabalasam kazancım yine kâfi gelmeyecek… Yine dolandırıcılığa hırsızlığa başlayacağım… Yine yakalanmak yine hakarete uğramak karakollara mahkemelere sürüklenmek hapse atılmak korkusu… Güya hapishaneye girmek iyi kötü bir yemek ve yatak bulmak üç beş ay kaygısız yaşamak korkulacak bir şeymiş gibi… Ben dünyada bu manasız korkuya kızdığım kadar hiçbir şeye kızmıyorum… İnsan ilk defa yakalandığı türlü hakaretlerle mahkemeye verildiği zaman utansın anlarım.
Ben el dedikodularına ehemmiyet verecek adam mıyım? Sonra senin de melek olduğunu anlamadım mı?… — Eksik olma çocuğum… Bilirim ama onlar şeytana külahını ters giydirirler… Sakın öyle bir şey söylerlerse inanayım deme çocuğum… Yemek pişirmek ev hanımının sanıdır… Hele senin gibi hayırlı bir damat için… İleride halin vaktin yerinde olduğu vakit inşallah çifte çifte aşçılar tutarsın… Hoş o günlere ben yetişemem ya… İste böyle evlâdım… Ben gerçi romatizmalı hasta bir kadınım ama senin güzel hatırın evlâdımın saadeti için bu yasımda ocak baslarında kavrulmak değil ateşlerde yansam gam yemem… Muhterem kadının gülerek çenesini okşadım: — Anneciğim bunları söylediğine çok iyi ettin… Ben 99 Reşat Nuri Güntekin senin ne yorulduğunu ne de kimse yanında küçük düştüğünü istemem.

Reşat Nuri Güntekin Acımak PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Acımak EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...