Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Akşam Güneşi adlı eserini PDF ve EPUB formatında buradan indirip akıllı cep telefonlarınızda, tablet PC ve bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz.
Onu ilk defa bir haziran günü Sazlı Pınar yolunda gördüm. Viran bir köprünün başında köylülerle konuşuyordu.
Yanında dizgini boynuna bırakılmış bir kula at vardı. Yanından geçerken selam verdik. Jandarma arkadaşım:
– Keyifler iyidir inşallah Bey, dedi.
– Çok şükür çavuş… Sen de iyisin ya?
Biraz önümden giden ihtiyar jandarma, köprünün öte başında atını durdurdu, beni bekledi. Eski bir çizme gibi sert ve kırışıklarla dolu yüzünde memnun bir gülümseme vardı:
– Şu adamı gördün mü Doktor Bey, dedi. Hani Cenabı Hak, Kitabında Hazret-i Peygamber’in son peygamber olduğunu yazmasaydı ben, bu adama peygamber derdim.

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi Kitabının Özeti

Bir an dudaklarını ısırarak tereddüt etti; sonra naçar isi latifeye döktü : — Sakayı bırakalım enişte… Yaptığınız hakikaten doğru değil… Bir çocuktan böyle sözler işitmek biraz kibrinize dokunacak amma… — Peki amma ne yaptım? Nâzan Hanıma isteyerek mi tesadüf ettim? Kendi arzumla mı locasına gittim?.. Jülide, afacan bir gülüşle beni bastan aşağı bir süzdü, isyanını hafif bir alayla gizleyerek devam etti: Allah her insanı bir is için yaratmış enişte… Benim küçükten beri bir eğlencem vardır : Etrafımdakilerin yüzüne, haline bakarak niçin yaratıldıklarını keşfetmek… Kendi kendime söyle düşünürüm : Bu adam, sabahtan aksama kadar kalemde yazı yazmak, yanındaki mütemadiyen kendini methedip herkesi güldürmek için dünyaya gelmiş… Allah bu şişmanı yemek yesin ve uyusun; su zayıf halinden şikâyet edip sızıldasın; su efendiyi her taraftan itilip kakılsın, su hanımı kedi gibi her an tuvaletle meşgul olsun diye yaratmışa.. Keman yayı çeken su ellerin vazifesi hakikatte kuyudan su çekmek ve çamaşır yıkamaktır… Hâsılı, Şükran teyzem iyilik etmek, hasta bakmak, Gülizar Kalfa tarhana çorbası pişirmek, kâhya Halim Ağa insanlarla hemen hiç konuşmamak, buna mukabil ahırda hayvanlara konferans vermek için hakkedilmiş… Ben, niçin yaratıldığımı sabırsızlıkla bekliyordum… Jülide, biraz ciddileşir gibi oldu : ,— Belki benim söylemem biraz ayıp olacak amma;… Siz sevdiklerinizi bir parça aldatmak için yaratılmışsınız enişte… İnkâr etmeyiniz… Sizi ben herkesten iyi anladım… Demin Nâzan Hanımla konuşurken, dikkat ediyordum… Biz farkında olmayalım diye pek dikkatli bile bakmıyordunuz… Yalnız pasa arkadaşınızla en ciddî şeylerden bahsederken söyle göz ucuyla bir bakış… Fakat o bakış neler gizliyor, daha doğrusunu isterseniz neler söyler- Aksam Güneşi

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Akşam Güneşi EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...