Reşat Nuri Güntekin Gizli El E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Gizli EL adlı eserini PDF ve EPUB formatında web sitemizden indirebilirsiniz. Akıllı cep telefonu, tablet PC ve bilgisayarlarınızda sorunsuz açabilirsiniz. ‘Gizli El’; Reşat Nuri Güntekin’in, ‘Cemil Nimet’ takma adıyla, ‘Dersaadet’ gazetesinde (1920) tefrika edilen ilk romanlarından biridir. Gizemli bir dünyanın dile getirildiği bu eserde, bir yazarın düş gücünün sözcüklerine nasıl başarıyla yansıdığını görebilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin 1889’da İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Çanakkale’de yaptı. Çanakkale İdadisi’nde, Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) ve İzmir’de bir Fransız okulunda okudu. 1912’de Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. 1916-1919 arasında İstanbul’da Vefa ve Erenköy liselerinde öğretmenlik yaptı. 1931’e kadar çeşitli liselerde Türkçe, Fransızca, Edebiyat, Felsefe ve Pedagoji dersleri verdi. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi oldu, 1939’a kadar Anadolu’yu dolaştı. 1939-43 arasında Çanakkale milletvekili, 1950’de Paris’te Kültür Ataşesi ve Türkiye’nin Unesco temsilcisiydi. 1954’te emekli oldu, İstanbul Şehir Tiyatroları Edebi Kurul üyeliğine seçildi. 1956 Aralık’ında, tedavi için gittiği Londra’da kanserden öldü.

Reşat Nuri Güntekin Gizli El Kitabının Özeti

Fakat o, buna da kızdı: — Ulan ayı! Sen onları mutlaka para ile aldın, dedi, ben, bir şey vuramadım ya… Beni küçük düşürecek aklı sıra… Bu dünya baştanbaşa mikroptur oğlum, mikrop… Seni bile iyi bir çocuk biliriz ya… Biraz derin eşelesek… Bu sözlerin arkasından ne geleceğini derhal anladım ve şiddetle, onunkinden daha belirli bir acılıkla sözünü kestim: — Ben mi Paşam?.. Başkaları yanılmış olabilirler… Fakat, benim kendim için hiçbir hayalim olamaz… En UİZLI EL yüksek hayatta insanlar kendilerini toparlamakta zorluk çekerlerken benim gibi aşağı tabakadan fakir ve mahrum bir insan, nasıl istersiniz ki, mikrobun mikrobu olmasın?.. Paşa: — Bu senin lâkırdın yabana atılacak bir lâkırdı değil, dedi, yanlış anlaşılmasın… Yani, kendin için söylediğini tasdik ediyor değilim… Lâkırdının kendisi güzel, böyle konuşabilmek güzel… Aziz Paşa, yol boyunca sustu ve başka bir şey söylemedi.

Fakat Paşa, onu dinlemiyor, daha fazla azarak bana dönüyordu: — Lüksü sevmezmiş… Bana mı anlatıyorsun bunu? Bir gün İstanbul’da bir nazır otomobiline hasretle bakan, «Sen de nazır olsaydın, bana da alırdın değil mi baba?» diye ağlayan sen değil miydin? — Aman baba, ben parmak kadar çocuktum o zaman… — Sizin parmak kadarınız da birdir, kavak kadarınız da… Ben nazır değilim, devlet kapısından defedilmiş bir adamım ama, şimdi inadıma araba yerine bir otomobil getirteceğim sana… Yalnız hangi yollarda yürüteceğiz? Allah cezasını versin! Görüyor musun Şeref Bey… Ben, ona şurasını bir parça sevdirirsem, bir, iki sene yanımda alıkoyarım belki diye ne hokkabazlıklar yapacağımı bilemiyorum… O, bana neler söylüyor… Seniha, bu defa eliyle onun ağzını kapadı: — Paşa baba… Ne istersen yap… böyle konuşma… Paşa: —¦ Gel de kızma… Yalnız hareketlerime değil, sözlerime de gümrük koyacak… Çek elini oradan.

Reşat Nuri Güntekin Gizli El PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Gizli El EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...