Reşat Nuri Güntekin Kızılcık Dalları E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Kızılcık Dalları adlı eserini akıllı cep telefonu tablet PC ve bilgisayarınıza PDF ve EPUB formatında indirip okuyabilirsiniz. Kızılcık Dalları’nda, bir evlatlığını başına gelen olayları, kendi diliyle eşleşen bir masal diliyle anlatışı göze çarpar. Mutlu bir aile yaşantısına özlem, büyük bir anlam zenginliğiyle dile getirilmiştir. Kızı erken yaşta ölen bir ninenin, yüreği yanarak ve kızının yadigârına bakarak hatırladıkça çoğalan o mazlum yakarışları başarıyla verilmiştir. Yazar, besleme kızcağızın anılarının dibindeki kimsesizlik ve çaresizliği, hayatındaki o büyük drama bağlayarak, bu romanın eksenine yerleştiriyor.

Reşat Nuri Güntekin Kızılcık Dalları Kitabının Özeti

Hem sen benim ne kadar Müslüman bir kadın olduğumu bilmez misin? Bu isin zerre kadar ayıbı, günahı olsa ben araya girer miyim? Murat Bey koskoca bir mutasarrıf… Yakında inşallah vali olacakmış… Zenginliğine zengin, güzelliğine güzel… İnsan Allahtan belâsını mı ister? Amma belki yası biraz geçkin dersin… Bizim kızımız da bebek mi ya?.. Kız, nerede ise otuzuna gelecek… Söz aramızda senelerden beri kapımızı çalıp: «Burada da kız var mı?» diye soran olmuyor… Olsa da ipsiz, sapsız birtakım herifler… Hem erkekler tam Murat Bey yasına geldikleri zaman erkek olurlar… Öyle sıp-sıska, incecik oğlanlara ben erkek mi derim? Bak, sana söyleyeyim hanım efendiciğim, kızcağızın kısmetine mâni olursan vebal altında kalırsın… Büyük hanım, bir genç kız kadar utanarak ellerini yüzüne kapıyor: «Sus kadın sus… Senden de, kendimden de iğreniyorum» dan başka söz bulamıyordu.

Her halde hazırlık yolunda idi; torbayı dikecek, şimdiye kadar çaldıkları yetmiyormuş gibi velinimetinin evinden daha başka bii şeyler aşırıp içine dolduracak, sonra Edirne yolunu tutacak… Yor-ganimin pesinde koca koca dağlar asmış bu yarık tabanlı serseri, Edirne yolundan korkacak değil ya… Dağlarda kurda tesadüf etmesin, yolun emniyeti için bu kâfi… Büyük hanım, derin derin içini çekiyor, yeşil gözlerinin masum hüznü ile: «Kim öğretiyor bunların hepsine birden bu kaçmayı ya rabbi..» diye düşünüyordu.

Doğru söze ne denir? Mamafih, büyük hanımın birçok müşkülleri gibi bu müşkülünü de neticede yine Karamusalı sütnine halletti: — Gülsüm’ü göndeririz… Kız, zaten «Ebcet» gibi evde ne ölüye yarar, ne diriye… Varsın hasta ölünceye kadar Murat Beyin evinde otursun… — Hasta ölünceye kadar mı? O, nasıl söz sütnine? Sen ne kadar katı kalpli oldun? ¦— Canım hanım efendiciğim, öyle deyiverdim iste… Benim dememle ölecek değil ya… Allah versin de kıyamete kadar yasasın., mirasını ben yiyecek değilim ya… Ne ise orası lâzım değil.. Gülsüm’ü gönderelim… Kız, artık on besine girdi… Zaten yapacağı şikâr bir is değil… Hastanın etrafında dolaşıverecek… Büyük hanım, yine küçük bir tereddüt geçirdi: ¦—¦ Bilirsin ya kız pisboğazdır.

Mamafih, büyük hanım, buna bir türlü razı olamıyor: — Doğru söylüyorsun sütnine… Doğru söylüyorsun… Gülsüm, kardeşinden ümidi keserse bize dört elle sarılır… Onun muhabbetini Bülende verir… Hem kendi için iyi olur, hem benim gönlüm rahat eder… Lâkin gönlüm bir türlü razı olamıyor, o da senin, benim gibi insan… Canı cana ölç… Allah esirgesin, bize birisi böyle bir şey yapsfe1 Allah razı olsun der miyiz?» diyordu.

Yirmi yasına girmemiş bir kız, Karamusalı sütnineden ne anlasın? Enişteleri muradetseler ona iyi bir koca bulamazlar mıydı sanki? O değil, Seneye, kocaya varsa bu konağa bir damat daha gelecek… Beylerin rahatı kaçacak… Su ise bakın., dağdaki gelir de bağdakini kovarmış… Elbette konağa Seneye için de bir güvey gelecek… Ablaları Sekip Paşanın kızı da Seneye mahalle bekçisinin kızı mı? Hem de bari yavrucağın kulağı dinç olsa… Talihsiz çocuk, sabahtan aksama kadar yumurcak sesi dinler.» Sırf çocuklardan rahatsız olduğu için: «Bari tenha bir yer bulup da kulağımı dinliyeyim.» diye tarlalara kaçtığına, mektubu yazan o menhus çapkına bu yüzden tesadüf ettiğine şüphe mi var? Nadide Hanım, bu Çamlıca’dan da oldum bittim nefret ederdi.

Reşat Nuri Güntekin Kızılcık Dalları PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Kızılcık Dalları EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...