Reşat Nuri Güntekin Miskinler Tekkesi E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Miskinler Tekkesi adlı eserini akıllı cep telefonu tablet PC ve bilgisayarınıza PDF ve EPUB formatında indirip okuyabilirsiniz. ‘Miskinler Tekkesi’; Türkiye’deki dilencilerin dünyasını ve cahil hocaları başarıyla tasvir eder. Güntekin’in en dikkate değer eserlerinden biridir. Padişah II. Mahmut dönemi ileri gelenlerinden olup padişaha yakınlığıyla tanınan Kocabaş Kazasker Şemsettin Molla’nın torununun hayatı üzerine kurulmuş bir kitaptır. Padişahın ekmek kırıntılarının kat kat işlemeli bohça ve sedef kutularda saklandığı bir ortamda, padişah dilencisi bir dedenin torunu olan ve hem Meşrutiyet hem Cumhuriyet dönemlerinde yaşayan roman kahramanı, bir çeşit soyaçekimle, dilenciliği meslek edinir.

Reşat Nuri Güntekin Miskinler Tekkesi Kitabının Özeti

İsmail, bu hikâyeden sonra kendisine daha sokuluyor gibi görünen karısının basını okşayarak: — Benim babamı hor gördüğüm zamanlar oldu, dedi, fakat mevki, şeref, para itibariyle hiçbir eksiği olmayan birçok kibar insanların hatta büyük insanların ufak bir geçim sıkıntısına düştükleri, kendilerinde olandan daha fazlasına göz diktikleri, başkalarının otomobilini, mevkiini kıskandıkları zaman gözleni belerterek «açız» diye ağladıklarını gördükten sonra… Çocuğuma bakarken gözlerim kamaşıyordu.

Dalga, onları alır, sonra tekrar dışarı atar; gene alır, geri getirir; fakat en sonunda getirmez, insanların da böyle köklerinden kopmuş bir Süprüntü kısmı vardır ki, iki âlem arasında uzun müddet bocalar: Muvazenesizler, ayyaşlar, serseriler, yahut sadece talihsizler; benim gibi, Tamasalık’taki bacılar ve daha birçokları gibi… Beni Tamasahk’a atan; bacılarla aramdaki bu benzerlik duygusu olmalıydı.

Bundan sonra onun için öğrendiklerim, dediğim gibi, Talât’ın zaman zaman öteden, beriden duyduğu şeylerdir: İsmail, orada da çok çalışıyor; İsmail mektep idaresinin üstüne titrediği görülmemiş bir talebe oluyor; İsmail gene birincilikle son sınıfa geçiyor; fakat İsmail, imtihana üç ay kala, âsi diye mektepten kovuluyor.

Böyle olmakla beraber bu görünüşler ve sesler, geçen zaman içinde birike birike söyle bir hâdise oldu ki bu sokak benim için bir cansız resim olmaktan çıkmaya başladı; cepheler yavaş yavaş aydınlandı; bir kere bile ayak basmadığım, hatta geçerken aralık kapılarından bir göz atmayı merak etmediğim halde simdi hepsinin içini (odaları, merdivenleri, mutfaklarıyla ve daha bütün gizli köseleriyle) biliyorum; içindeki insanların yaşayışlarını en mahrem hareketleriyle, bir ruh gibi, istemeden seyrediyorum.

Sonradan mahallede öğrenildi: Artık muradına ermiş; rüyasını gördüğü hayatı yaşıyormuş; Vilâyetlerde gezen bir saz takımında hanende imiş; gündüzleri öğleye doğru bir otel odasındaki karyolasında uykudan uyanarak karşıki aşçıdan gelen kırmızı yağlı yemeklerini yiyormuş; aksama kadar ara sıra pencereden salladığı bir kömür ütüsü ile boncuklu, sırma islemeli elbiselerini ütülüyormuş; yatağın başucundaki çilli aynada, kollarım, göğüs ve ensesinin görünecek yerlerini kolonyalı pamukla temizliyormuş; yıkanacak yer ve su bulunmadığı için kundura boyacılarının usulüne uyarak kir tabakalarının üstünü tertemiz boyalar ve cilalarla boyayıp parlatıyormuş; sonra gazinonun içinde veya bahçesindeki sahnede, dışarı bakmak ve gülmek tehlikeli olacağı için yanında ayakta duran Çingene kemancıya gülümseyerek şarkısını söylüyormuş; şarkı bittiği zaman birbirleriyle yârenliklerine fasıla vererek el çırpan dinleyicilerine başıyla selâm veriyormuş; sonra gazinonun karanlık sokağına iki keçeli dizilen âşıkları arasından sağında bir bekçi, solunda bir polisle, gene oteline dönüyormuş! Havanın sıcak olmasına rağmen muallim; küçük kızı sımsıkı örttükten sonra tekrar masasına geldi; çocuğun gözüne vurmaması için lâmbanın ışığını üstüste konmuş birkaç büyük ciltle sipere aldıktan sonra kitaplarını, defterlerini açtı.

Reşat Nuri Güntekin Miskinler Tekkesi PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Miskinler Tekkesi EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...