Reşat Nuri Güntekin Son Sığınak E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Son Sığınak adlı eserini akıllı cep telefonu tablet PC ve bilgisayarınıza PDF ve EPUB formatında indirip okuyabilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin’in son eseri olan bu kitapta, çocukluk günlerinin unutulmaz anıları, yolculuklar, umutsuz aşklar, yaşanan acılar, kaçırılmış mutluluklar ve ilginç olaylar yer alıyor. Ünlü romancının, özellikle tiyatro sevgisiyle dolu geçen yılları ustalıkla sergilediği bu kitabı okurken, siz de bir tiyatro grubuyla birlikte oradan oraya dolaşacak ve insan olduğunuza bir kez daha sevineceksiniz.

Reşat Nuri Güntekin Son Sığınak Kitabının Özeti

Hoca, bir edebiyat yaptı: — Ne çıkar?.. Belki mesut bile olurlar… Makbule: — Ben mevlitçi, Gazali şeyh! dedi, ne umduk, ne bulduk? Hoca: — Seni bilmem, dedi, ne aradığını, ne umduğunu ben zaten anlamadım… Fakat senin bu kahkahaların, Gazali’nin nefesinden çok daha şifalı… Makbule, senden bir şey istesem yapar mısın?, âdeta bir vasiyet hüznü vardı: — Sen, hiç plak doldurdun mu? Güzel sesini alan plak, elbette çoktur; fakat, b:r tane benim için doldurt… Saz, söz istemem… Sade kahkahanı… Görüyorum ki artık kürkçü dükkânına dönmek yakın… Ben de Servet Beye benzedim… Vasiyet edeceğim: Ölürken başucumda o plağı çalsınlar… titreye titreye yere çöktü, ağlamağa başladı.

Benim, pek inanamıyor gibi şüpheli gülümseyişlerime karsı: — Beyefendi, neye bir şey söylemiyorsunuz?.. Vali Beyefendi, tuttuğunu koparan bir adam… Memurlarının yarısını merkeze değil, civar kazalara, hatta zengin köylere saldırdı… Çarsıdaki tüccarlara, köylerdeki çiftçilere ve bilhassa hükümetle isi olanlara cayır cayır bilet satılıyor; hem ne fiyatlarla?.. Hoca da heyecandan Servet Bey gibi konuşuyordu: — Netice itibarîyle yine bizedir o… Sen, keyfine baki Yer oflamayarak sokakta bekleyen halk, bizim için demektir… Ne reklâm bu, ne reklâm!.. Gazali, nedense mahzunlaşan gözlerle: — inşallah diyelim, dedi, bakalım görürüz… Elverir ki biz, yüzümüzün akıyla çıkalım!.. Kalabalığın içindeki çehrelerden bir kısmını gördükten sonra benim korkum büsbütün geçmişti… Su ikinci sıradaki kadınların, su memurların, su esnafın bu gece esen hava içinde ne görürlerse beğeneceklerinden artık şüphe etmiyordum.

O, bana bir an baktıktan sonra sadece yine evvelki mısraı tekrar ediyor: «Sana bir başka zemin, başka zaman lâzımdı!» Bütün kaideleri bozan bu tekrar, o kadar garip bir tesir yapıyor ki… Remziye, bu küçük şiiri, bitirip yanımıza döndüğü zaman — uzun uzun koşarak yorulmuş gibi — soluk soluğa idi… Buna rağmen gülüyor, bana: — Unuttuğumu sandınız! Hayır, diyor, o: «Sana bir başka zemin, başka zaman lâzımdı!» dan sonra: «Sana bir âlem-i lâhût – nisan lâzımdı!» ne kadar lüzumsuz… — Remziye, bunu sen kendin için söyledin! diyorum.

Remziye, bir gece evvelki heyecanından solmuş gibi gözünden rengiyle o kadar küçük sultandı ki… Hepimizde günlerin yorgunluğu bir hayal uyandırıyordu… Hoca: — Kızcağıza layık bir türbe, diyor, sonra Lala’ya sesleniyor: — Lala, divan dur… Remziye, sen de oku bir kere daha kızım… Bir kere daha söyle küçük sultan uyu, diye… Açık saçık geceleri… Türbesinin her bir yeri… — Remziye… Ya, evet… Küçük sultan senmişsin gibi… Birer büyük çocuk gibi düştüğümüz tahassürlerin içinde gecenin son bir tahassüsünün devamı… Lokman’ın büyük gözlerinde, Doktorun da, küçük Kamburun da… Zannediyorum ki Remziye’ye karsı herkesin günlünden bir ask geçiyordu… iste yağmur o zaman başladı… Muşambasını çeken Ukkâs Efendinin kamyonu ile Kara köşeye yollandık… Şehri tam vaktinde tutuyorduk… Yağmuru rüzgârla ve sonra ilk kar takip etti.

Reşat Nuri Güntekin Son Sığınak PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Son Sığınak EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...