Reşat Nuri Güntekin Tanrı Misafiri E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Sönmüş Yıldızlar adlı eserini akıllı cep telefonu tablet PC ve bilgisayarınıza PDF ve EPUB formatında indirip okuyabilirsiniz. ‘Tanrı Misafiri’; Reşat Nuri Güntekin’in Türkiye toplumunun her kesiminden eşsiz insan manzaralarını ustalıkla sunduğu hikâyelerini kapsar. Hikâyelerin adları bile yazarın geniş yelpazesi hakkında fikir vericidir: Tanrı Misafiri, Yasaminli Yuva , Deniz Banyosu, Münzevinin Esararı, Yanakları Taksimi, Gece Ziyaretçileri, Su Çekme ve Bulaşık Yıkama, Şapka Duası, Bir Aile Meselesi, Medeni ;Günahlar, Bir İstifa, Bir Centilmen, Porselen Çay İbriği, Hatıra Defteri, Kesatlık, Bir Modern Genç Kız, Sinema, Çocuk ve Sokak, Biçilmiş Kaftan, Bir Artist, Diplomasız Doktor, Hasta Çocuk, Bir Gümrük Kaçakçılığı.

Reşat Nuri Güntekin Tanrı Misafiri Kitabının Özeti

Mahdum beyin bir macerasını ne görmüş, ne işitmiş… Misafir — Ben size söylemedim mi evlâdım mücessem-i namustur diye… Ev sahibi — Vicdanınıza müracaat ediyorum beyefendi… Maşallah otuzuna yakın bir gencin hiç haşarılık etmemesini neye hamledersiniz? Ya beceriksizliğine, ya hissizliğine değil mi? Öyle ya, ya o, kadınlardan kaçmış, ya kadınlar, ondan kaçmış… Eğer kadınlar, ondan kaçmışsa çok fena… Bir ay, bir hafta, hatta bir gece, birkaç saat için bir kadın kalbi çelmeğe muvaffak olmayan bir genç, benim kızımın kalbini müebbetten nasıl muhafaza eder, evlâdımı göz göre göre ateşe atmış olmaz mıyım? Şayet böyle değil de o, kadınlardan kaçmışsa bu, daha fena alâmet… Kızım onun için yanıp tutuşsun, o, bir kaya gibi hissiz kalsın… Vicdan razı olur mu buna? Misafir — (İyiden iyiye şaşalamış) — Fakat billahi oğlum sevimsiz bir erkek değil, bir kadın biliyorum aylarca oğlumun pesini bırakmadı, fakat bu, bildik karısıydı.

iste o, yazın kızanı gelin ediyor… ¦— Canım, orası nemize lâzım?.. Simdi kıza bir hediye göndermek icabetti… Arkadaşlar iyi kötü bazı şeyler tedarik ettiler… Her birisi en aşağı bir iki liralık hediye aldı… Lâzım ki benimki onlarınkinden aşağı olmasın… Bu kızı da iki yasından beri tanırım… Babası her vakit Kaleme beraber getirirdi… Saniyen Kalemin Mümeyyizinden sonra en büyük memuru benim… icap eder ki mübeyyizlerin filân yanında küçük düşmeyeyim!.. Salisen herifin şimdiye kadar çok iyiliğini gördüm… Sekiz, on günde bir, Allah razı olsun, evine çağırır… Yemek yedirir filân… Rabian Mümeyyiz – söz aramızda – gayet çingene bir heriftir… Hoş, sen daha iyisini bilirsin ya… Böyle şeylere ehemmiyet verir… Hamisen merasim perver ve kindardır… Bir şey göndermezsem mutlaka acısını çıkarır… — Ey sen de münasip bir sey götürüver canım… Mürtaza Efendi, çatık kaslarını kaldırarak acı bir mana ile baktı: — Sen alay mı ediyorsun Mordohay Efendi?.. Ben, senin gibi seker ticareti yapmadım… Dükkân, tezgâh sahibi değilim… Aklına bir sey gelmesin… Hani Allah arttırsın… Sen, beni tanırsın canım… Öyle paraya, pula metelik veren takımdan değilim ya… Gel gör ki bu mecburiyet çok fena… Mordohay Efendi, sakalını çekiştirerek düşünüyordu.

Reşat Nuri Güntekin Tanrı Misafiri PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Tanrı Misafiri EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...