Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü E-Kitap İndir

Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü adlı eserini PDF ve EPUB formatında web sitemizden indirebilirsiniz. Akıllı cep telefonu, tablet PC ve bilgisayarlarınızda sorunsuz açabilirsiniz. ‘Yaprak Dökümü’nde Reşat Nuri Güntekin, bir memur ailesinin gelir darlığı ve ahlâk düşkünlüğü içerisinde parçalanıp çöküşünü, ustalıklı bir dille anlatıyor. Toplumsal yönü ağır basan bir roman. Eski görenek ve ahlâk anlayışına bağlı kalan bir küçük bürokratın, değişen sosyo-ekonomik koşulların berillediği yeni hayatını yadırgaması başarıyla sergileniyor.

Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü Kitabının Özeti

Sonra Ali Rıza Bey, sualler sormaya başladı: – Evleneceğin adam bari iyi bir adam mı Fikret? – Tahsin Bey isminde ellilik bir adam… – Senin için fazla yaşlı değil mi? – Benim gibi bir insana çok bile… – Ne ile meşgul? – Adapazarı’nda bağı, bahçesi varmış, hali, vakti yerinde bir adammış… – Seni oraya mı götürecek? – Asıl bunun için istiyorum ya… – Şimdiye kadar evlenmemiş mi? – Karısı geçen sene ölmüş… Üç çocuğu varmış… – Nasıl bir adam acaba? – Fena değil diyorlar.

O vakit, Hayriye Hanım, nerede ise koşup yetişiyor: – Ali Rıza Bey, çıldırıyor musun? Ne yapalım şimdi böyle geçiyor… Kızlara koca bulmak lazım… Eve kapatılmış bir kızı bu zamanda kimse arayıp sormuyor… Bu yaptıklarımız sırf onlara hayırlı bir kısmet bulmak için… Çocuklarına hanlar hamamlar mı yaptın? Bırak biçareler de başlarının çarelerine baksınlar… Diye çıkışıyordu… Görünüşte Şevket de bu fikirde idi: – Baba, hayat değişmiş diyordu, emin ol ki bu eğlencelerde zannettiğin kadar korkulacak bir şey yok… Şimdi bütün dünya böyle.

Ali Rıza Bey? 80 İhtiyar adam, ağır ağır omuzlarını kaldırdı, ellerini açtı: – Söyleyecek bir şey yok ki… Kadın hafifçe hırçınlaştı: – Nasıl söyleyecek bir şey yok?… Evin erkeği sen değil misin? Ali Rıza Bey, artık hiç dudaklarından düşmeyen o zehirli gülümsemesiyle: – Sıkı zamanlarda tabii ben, dedi, fakat elde sarf edilecek üç, beş kuruş olduğu zaman benden başka herkes.

Genç kadın o gece de, her zamanki gibi sırtında bir yığın yatak, yorganla misafir odasına girince ihtiyar adam: – Benim için yorulduğunu görünce içim parçalanıyor Fikret, dedi, fakat bu, artık son gece… izin verirsen ben, yarın gideyim… Ali Rıza Bey, İzin verirsen demekle kendini güya kovulmuş bir adam mevkiinden kurtarıyordu.

Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü PDF İndir

Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...