Yaşar Kemal Al Gözüm Seyreyleye Salih E-Kitap İndir

Yaşar Kemal’in Al Gözüm Seyreyleye Salih adlı eserini cihazınıza uygun şekilde PDF ve EPUB formatında akıllı cep telefonu, tablet PC ve bilgisayarınızda sorunsuz şekilde çalıştırabilirsiniz. Kitabın arka kapak ve özetini makalemizde bulabilirsiniz. Al Gözüm Seyreyle Salih’te Karadeniz’in küçük bir kasabasında on bir yaşındaki Salih’in, kanadı kırık bir martıya duyduğu sevgi ve mavi oyuncak bir kamyonu elde etme isteği konu alınır. 1970’lerin Türkiyesi, dönemin insan, devlet, iktidar ilişkileri Salih’in dünyasını çevreler. Yaşar Kemal, Salih’in gözünden hayata bakar ve çocukluğun bahçesinden, Türkiye’nin genel yapısını tüm inceliğiyle çizer.

“Yaşar Kemal bir halkın kültürünü temsil etmektedir. Epiği geniş, katıksız bir halkçı temele yaslanmıştır. Romanları yaşamın zenginliği, sıcaklığı, güzelliğiyle doludur.”
– Joel Ohlsson, Arbetet, (İsveç)
“Yaşar Kemal’in yapıtları olgun, nefis bir meyve tadarcasına okunuyor.”
– Gerard-Humbert Goury, Le Matin, (Fransa)
“Kemal büyük bir sevecenlik ve merhametle yazıyor.”
– Daily Telegraph (İngiltere)

Yaşar Kemal Al Gözüm Seyreyleye Salih Kitabının Özeti

Yalnız, görmediği bir şey görse, bir ari kovanı, oğul veren bir ari sürüsü, bir kuytuda boynu bükük bir top menekşe, kırmızı bir kaya, bir karınca köresi, ne bileyim ben, su dünyada kimsenin donup bakmadığı bile bir şey görse, Salih oraya çakılıp kalıyor, gözleri kocaman kocaman acilmiş, o şeye dalıp gidiyor, onunla bütünleşiyordu.

Aaah Metin aah, ölmeyip de bir daha, bir daha, o da bir saniye, yalnız bir saniye su mahalleye bir görünsen, aaah yavrum Metin.

Bir bakmışsın bir köylü bir mağarada yüzlerce sandık viski bulmuş, bir bakmışsın bir çoban bir dağda çuval çuval sigaralara rast gelmiş bir keçi damında, bir bakmışsın sandık sandık tabancalar atılmış kıyıya…

Salih daha çok sözler ezber etmişti ya İsmail Ustadan, hepsinin ne anlama geldiğini bilmiyordu ki, salt yüreğinde, bir koku gibi, bir ses, bir renk, bir ışık gibi duyuyordu içinde, bir yerlerde.

Simdi, şu anda Sakallı Haydara, mademki bütün hayvan ve insan ilimlerini yutmuştu, gitse Sakallı Haydara dese ki, sen martı yumurtalarını da seviyorsun, üstelik de bugün nasıl olsa bir yolunu biçimini bulup kendini öldüreceksin, su dünyada bir iyilik, o da bir son iyilik daha etsen de, su martinin kirik kanadını onarsan da öyle ölsen olmaz mi?

Yaşar Kemal Al Gözüm Seyreyleye Salih PDF İndir

Yaşar Kemal Al Gözüm Seyreyleye Salih EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...