Yaşar Kemal Demirciler Çarşısı Cinayeti E-Kitap İndir

Yaşar Kemal’in Demirciler Çarşısı Cinayeti adlı eserini cihazınıza uygun şekilde PDF ve EPUB formatında akıllı cep telefonu, tablet PC ve bilgisayarınızda sorunsuz şekilde çalıştırabilirsiniz. Kitabın arka kapak ve özetini makalemizde bulabilirsiniz. Akçasazın Ağaları tarihte, zamanla, düzenle hesaplaşmanın hikayesidir. Ağalar çökerken yanıbaşında yeni bir tarih yazılır, değişim kaçınılmazdır. Güçlüler dövüşürken doğa da ses verir. Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirini yok etmek için tüm hünerlerini, olanaklarını, güçlerini, bundan da öte akıllarını, nefretlerini ve kinlerini kullanan iki derebeyinin ayakları altında ezilen toprağın, toprağın insanlarının ve yeşerttiği doğanın büyük efsanesidir. Lanet, çıktığı bağrı vuracaktır.

Yaşar Kemal Demirciler Çarşısı Cinayeti Kitabının Özeti

Mustafa Bey ne yapacağını, bu karartıdan nasıl kurtulacağını düşünür, hiç bir şey yapamazken… Karartı önünde bir sağa bir sola ırganırken, Mustafa Bey dili damağına yapışmış, ağzı kurumuş, onun ne diyeceğini bilirken gene de bir yolunu bulamazken kurtulmanın, belli belirsiz, çok yürekten, derinden, sıcak, ıhırcık karanlığın, çatlayan tomurcuğun sesini duyuran ıssızlığında bıçak gibi kesen bir ses geldi: «Oğlum Mustafa Bey,» dedi ses, okşayıcı, yüreklendirici, «daha öldüremedin mi onu? Öldüremezsin ya… Hiç ele geçer mi o? Biz geçeriz iki günde ele.

Oğlu Adaletin elinden nasıl kurtuldu? Dal gündüz çarşının ortasında Hasan Kimsesizi yedi kurşunla öldürdükten, hem de ölünün başında durup, sağ ayağını ölünün göğsüne koyup, halka dönerek: «Nasıl, iyi geberttim mi pezevengi?» diyerekten, elini kolunu sallaya sallaya giden oğlunu bir gün bile hapiste yatırmayıp Adaletin elinden nasıl kurtardı? Ağır ceza Reisi Hurşit Beyi kahrından öldüren, Mazlum Beyi Urfaya sürdüren ve de Antep Ağır cezasının içinde öldürten kimdir? Her işi, vatanseverliği iyi, iyi ama… Kurtuluş Savaşında da ön cephelerde çalıştı ama… Ağır ceza Reisine varılır da, oğlumu hapise sokma, bu oğlumun ilk avıdır, sonra pısırık, korkak kalır, bu vatana da korkak, pısırık adam hiç yaramaz denir mi? Ne olur iki gün yatsın oğlan hapiste.

«Hiç Allahtan korkmuyor musunuz kâfirler? Bir o kaldı, bir 298 ilimiz obamız Kaldı elimizde, onu da mı, onu da mı, onu da mı, avrat yürekliler? Hele avrat yüreklilere hele… Şu fakire icraya yetiyor gücünüz, öyle mi? Yurtlarından yuvalarından atarsanız, nasıl, nerede yaşar fıkaracıklar, nereye giderler? Ne yaparlar? Biz ne yaparız, biz ne yaparız obasız aşiretsiz? Ben neylerim? Hiç düşündün mü Mustafa, insan hiç obasız aşiretsiz yaşayabilir mi? Şu, şu bir kımık çocuğun aklına uyuyorsun değil mi? Adamlarımı… O kadar yiğitseniz yavrularım… O kadar… O kadar… işte o kadar…» İki adım ileriye yürüdü, kollarını yukarıya kaldırdı, yukarda yumruklarım sıktı, bükülmüş beli dikeldi, alttan, alaylı ağı gibi bir sesle: «Yiğitlerim,» dedi, kollarını indirirken, «yiğitlerim,» dedi bir daha, «Eğer o kadar yiğitseniz, her gün kapınızdan düşman al atının üstünde süzülüp geçiyor.

«Bulun bakalım Memet Alim, bu öneri de ne demekse…» «Önerim şu ki Timur Bey amca, şu ki, ben cana salık veririm ki… Hani şu köylülerin kapıştıkları tarlalar var ya, ben nasıl olsa satıyorum, makina almak için satmanı gerekiyor, bu iarlaJarı sen al, iyi tarlalar…» Ala Temir o anda ayağa kalktı oturdu, otururken sağ elini Memet Alinin omuzuna koydu, onu sıvazladı, yüksek sesle: «Hayhay Memet Alim, hayhay! Sen ne istersen Temir Amcandan o olacaktır.» Memet Ali sevinç içinde kaldı, istediği fiyata Timur amcasına tarlaları satabilecek, çiftliğini az bir sürede modernleştirecekti.

Yaşar Kemal Demirciler Çarşısı Cinayeti PDF İndir

Yaşar Kemal Demirciler Çarşısı Cinayeti EPUB İndir


Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. çağdaş dedi ki:

  Paylaşım için teşekkür ederim,emeğinize sağlık.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
 • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
 • Pdfbul:Linkler yenilendi....
 • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
 • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
 • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
 • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
 • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
 • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
 • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...