Yaşar Kemal Kuşlar da Gitti E-Kitap İndir

Yaşar Kemal’e ait Yer Demir Gök Bakır adlı eseri buradan PDF ve EPUB formatında bilgisayarınıza, akıllı cep telefonunuza ve Tablet PC’nize hemen indirebilirsiniz. Kuşlar da Gitti, İstanbul’un çürüyen, kirlenen yüzünün ve insanlığın da şehirle birlikte yok oluşunun romanıdır. Kuşların bir zamanlar mekan tuttuğu İstanbul’da çocuklar onları yakalayarak cami, kilise ve sinagogların kapılarında “azat buzat beni cennet kapısında gözet” diyerek satarlar. Ancak çocuklar satamadıkları kuşları yemek zorunda kalırlar.

Yaşar Kemal Kuşlar da Gitti Kitabının Özeti

«Günah…» «Sevap…» «Ne kadar da her birisi!» «Kafesin içi de gün gibi parlıyor.» «Az sonra bunların hepsi kırılır..» «Tıkış tıkış…» «Behey uzun boyu devrilesi mendebur, bu kuşlar böyle peynir basar gibi, pamuk teper gibi…» «Behey yağlı kurşunlardan gidesi uzun…» «Bırakalım hepsini…» «Madem ki sevap…» «Açalım kafesleri…» «Yazık fıkaralara…» «Kimbilir kaç günde yakaladılar.» «Belki bir kuş alıp salıveren Cennete…» «Git lan sen de oradan! Cennete!…» 66 «Hep manita bunlar be!» «Ekmek parası belki…» «Baksana şu uzuna, kurumuş kalmış.» «Kuşların günahı onu böyle kurutup komuş.» «Hele daha böyle kuşları yakalasın daha uzun…» «Yakala hele uzuncuk, Allah seni çont edecek çont…» «Senin hiç anan baban yok mu?» «Bu küçücük kuşları yakalamak günahtır demediler mi sana?» «Cennette yanar da ört olursun, demediler mi sana?» «Bu dünyada da sürünür…» «İflah olmazsın demediler mi?» Kazlıçeşme alanı artık bir uğultuydu.

Haydi lan Uzun Süleyman, haydi lan üç köşe gözlü öfkeli, konuşkan olmayan Hayri, yüklenin ağzına kadar kuşla dolu kafesleri! Şu insanoğlu hiç belli olmaz, bir bakmışsın ki, Taksim alanında, onları bir tutarak tutmuş, ardı ardına sıralanıp kuyruğa girmişler, her bir kişi, bir de bakmışsın ki, beş, on, yirmi kuşu birden alıp gökyüzüne koyuveriyor… Bir anda da kafesler bomboş ve sizin cebiniz şakır şakır parayla .dopdolu. Semih sizi böyle utançlar içinde bırakıp gittiğine yansın, bin pişman olsun.

Gökten kuş kümeleri geçtikçe, kuşlar çocukların dikenlerine kondukça, çocukların kuşları doldurdukları büyük kafesleri doldurdukça, kafesin içinde sarı, boz, kırmızı kuşlar vıcır vıcır kaynaştıkça Tuğrul göğe, ağa, çocuklara, kafeslere de gözlerini dikip bakıyor, sonra gene gözlerini indirip çenesini dizlerinin üstüne koyuyordu, ta ki gökten bir kuş sürüsü geçinceye, dikenlere kuşlar konuncaya, çocuklar kapanmış ağa doğru sevinç çığlıkları atarak koşunoaya kadar… Bir ara yanından geçiyordum, başını kaldırdı bana baktı, uzunca, sonra kuş kaynaşan kafese, daha sonra da çocuklara baktı.

Yaşar Kemal Kuşlar da Gitti PDF İndir

Yaşar Kemal Kuşlar da Gitti EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...