Yaşar Kemal Ölmez Otu E-Kitap İndir

Yaşar Kemal’e ait Ölmez Otu adlı eseri buradan PDF ve EPUB formatında bilgisayarınıza, akıllı cep telefonunuza ve Tablet PC’nize hemen indirebilirsiniz. .Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hiyakesidir. Üçlünün üçüncü kitabı Ölmez Otu Toros Dağlarından Çukurova’ya uzanan bir toprakta yeşerir. Pamuk toplamaya inen Yalak köylülerine kendi yarattıkları efsane eşlik eder. Ancak mitin yıkılışını anlatan satırlar, vahşi olduğu kadar olağanüstü bir türkü gibi içimize işler.

Yaşar Kemal Ölmez Otu Kitabının Özeti

Sonra da horozu yolacak, bir güzelce yıkayıp tuzlayacak, bir de güzel ateş yakacak, bir yığın, bir koca kırmızı yığın köz olacak, horozu kırmızı közün üstüne atacak, bir kokacak… Kızarmış, nar gibi horoz eti, yağlı… «Aaah,» diye içinden geçirdi Meryemce, «zıkkım olsun bana, yavrularım Çukurun sıcağında yanar, sineğine yenirken, ben burada yaylanın serininde yağlı, kızarmış horoz eti yiyorum.

«Azıcık azalsalar… Çekilip gitseler hiç olmazsa bir süre için… Sonra bunlar gidince, geri gelseler… Ne kadar çok gelirlerse gelsinler o zaman.» Üsteğmenin gözleri geldi, Uzunca Alinin üstünde durdu.

Memidik birden gözlerini açtı, şaşkın şaşkın, hiç bir şey anlamadan yanına yönüne baktı, sonra hemen gerilmiş bir yay gibi korkuyla ayağa fırladı, bir yerlere kaçıp kurtulmak istedi.

Sefer: «Muttalip Bey,» dedi, «tekmil bu toprakların sahibi ve de tekmil Çukurovanın ve de en büyük beyi… Bizim ve de büyük nimetimiz.» Muttalip Bey: «Yahu,» dedi, «köylüler, bu fıkarayla neden konuşmazsınız? Ermiş mi yasak etti? Yahu köylüler, bu devirde hiç ermiş olur mu? Yahu köylüler, İncirlik hava alanından kalkıp üstümüzden geçip giden jetleri görmez misiniz? Yahu köylüler, insanoğlu uzaya gitti, şimdi hiç ermiş olur mu? Yahu köylüler…» Uygarlık üstüne köylülere uzun bir söylev çektikten sonra: «Duydum ki ermişiniz Kırklar dağından inip gelmiş içinize pamuk toplamağa.

İçime bir güzel akıl doğdu, ulan, dedim, Ali gitmiş olmalı, acımdan ila karnım karnıma yapışmış, çıkayım ama, nasıl? Derken üstteki yılan başını kaldırdı, gözünün birini kuşlar gibi bana çevirdi, gözlerimin içine dikti, bir süre öylece bana baktı sonra da ağır ağır aktı gitti mübarek… Satılmış diyor ki, abaradan çıktım, ver elini Çukurova.

Böyle bir süre durumunu hiç bozmadan ırgatların önünde durdu, sonra ağır ağır adımlarını geniş geniş açarak Taş-başoğluna yürüdü, geldi karşısına dikildi, tepeden gümbür gümbür bir sesle: «Hoş gelmiş sefalar getirmfşsin Taşbaşoğlu Efendimiz,» diye çın çın bağırdı.

Beni bunca yıldır tanırsınız, ben hiç anasını öldü recek adam mıyım? Anama dedim ki, ey anam, Meryemce anam, gel benimlen Çukura, gene geçen yılki gibi seni sırtımda taşırım, yoksa sen köyde kalırsan, köylü beni yer bitirir, gelmedi.

Yaşar Kemal Ölmez Otu PDF İndir

Yaşar Kemal Ölmez Otu EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...