Yaşar Kemal Ortadirek E-Kitap İndir

Yaşar Kemal’e ait Ortadirek adlı eseri buradan PDF ve EPUB formatında bilgisayarınıza, akıllı cep telefonunuza ve Tablet PC’nize hemen indirebilirsiniz. Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hikayesidir. Üçlünün ilk kitabı Ortadirek’te uzun ve zorlu yolda yürüyenler anlatılır. Bir çile yürüyüşüdür bu; varacakları yerde onları sadece ayakta kalmak mücadelesi bekliyor olsa da, her yürüyüş bir umuttur. Pamuklar toplanmadan Çukurova’ya ulaşmak, çileye ve umuda da ulaşmaktır.

Yaşar Kemal Ortadirek Kitabının Özeti

O zamana kadar da biz ulaşırız onlara… Benim şimdiki gibi aklımda, yağmurdan bir hafta sonra tarlalara vardık ki ne görelim, tüm pamuklar dökülmüş, toprağa karışmış, çiftlik sahibi tarlaya baktı baktı da göz yaşlarını tutamadı, o kadar ırgadm karşısında, çoluk çocuğun içinde, «hey koca AUahım, bana edeceğin bu muydu? Buysa senin hiç adaletin yok», diye hüngür hüngür, çocuklar gibi burnunu çeke çeke ağladıydı.

«Ümmeti Muhammet yok mu? Ümmeti Muhammet, can kurtaran yok mu?» Bir sürü çabalamadan sonra Meryemce ayağa kalktı, ata doğru koştu, atın soluk aldığını duyunca: «Allah,» dedi, «büyük Allah, sen çok büyüksün.» Koca Halil düştüğü yerden kalkamadan daha bağırıyordu.

O Koca Halil domuzunu atına bindirip de, gül gibi, sağlam, daha on yıl yaşayacak atını Öldürdüğüm…» Arkasından koştu: «Anam,» dedi, «hatunların hatunu, hanımların hanımı, benim soylu anam, sana çok kötülük ettim.

Korkma bize hiç bir şey yapamazlar» Koca Halil son bir çareye daha baş vurdu: «Bak,» dedi, «yiğitlenin yiğidi, güzel İbrahimimin oğlu, eğer benimlen Yüreğir toprağına gelecek olursan, Yasin Ağanın çiftliğine, ben de bu yıl topladığım pamuğun tüm parasını sana veririm.

«Adam hiç anasını dağda koymak için kendi öz atını öldürür mü? Öldürür de, sonra anasını eşek gibi sırtına bindirir de taşır mı?» Osman gülümsedi, Alinin kulağına ağzını dayadı: «Yok, bire kardaşım,» dedi.

«Ne güzel oldu bizim köyün erken yola çıkması! Yoksa bu yıl ne yapardım, öyle değil mi, ana? Tam vaktinde yola çıksaydı, her yılki gibi köylü, biz ancak onlar pamuğu toplayıp bitirince yetişirdik bu gidişle, îyi ki Koca Halil yanıldı.

Saçma sakalına bakmaz, Çuku amuk  toplayacağı yerde pamuk hırsızlığı yapar da, çiftlik sahipleri de onu yakalar da, çeker orta yere de elâleme yüzüne tükürt-türür de, bu da yemin eder de bir daha yapmayacağına da, sonra gene yapar da, bütün bunları senin sahibin’Alinin suçsuz babasının üstüne atar da, suçunun hepsini ona yükler de, sonra gelir de oğlunun atının üstüne biner de.

Ali gene gülümsiyerek: «Yarın sabah yağmur yağmazsa, varır köylüye ulaşır pamuğa gireriz.» Koca Halil şaşkın: «Sen de mi varıp köylüye dahil olacaksın? Başka bir çiftliğe gidemez misin? ille de bizim köylü mü? Ne var domuzun ardında?» Ali okşar gibi: – «Bire Halil Emmi, bundan sonra başka hangi köylü içine alır bizi!» Koca Halil dik, kararlı: «Ben gitmem.

Yaşar Kemal Ortadirek PDF İndir

Yaşar Kemal Ortadirek EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...