Yaşar Kemal Teneke E-Kitap İndir

Yaşar Kemal’e ait Teneke adlı eseri buradan PDF ve EPUB formatında bilgisayarınıza, akıllı cep telefonunuza ve Tablet PC’nize hemen indirebilirsiniz. Bir Anadolu kasabasında, çeltikçi ağaların yönetmeliklere karşı gelerek ektikleri çeltik sıtmaya neden olur. İdealist ve genç kaymakam tüm tecrübesizliğiyle, sıtmaya tutulan kasaba halkı adına ağalarla mücadeleye girişir. Ancak kaymakam kasabadan, ardından teneke çalınarak sürülür. Teneke idealizm ile baskın güç arasındaki mücadelenin romanıdır.

“Teneke kuruluş halindeki milli edebiyatımızın nefis bir örneği.”


Yaşar Kemal Teneke Kitabının Özeti

MURTAZA — Bu işte senin parmağın olmasaydı, o çocukcağızı akrepten kurtulmayı ve de akrepleri Patır f Patırın evine atmayı ne bilirdi? Her birisi bir pabuç kadar… PATIR PATIR — Ne bilirdi? Bu yaşta ben nasıl evlenirim bir daha? Hiç düşünmedin mi, Resul Efendi? Allah Allah, inşallah, evlenirim, Resul Efendi?… BAYRAM — O Kaymakam mı, cin o, cin! O her bir şeyi bilir.

Şimdiye kadar kaymakam odalarından benim akreplerim hiç boş döndü mü? Bunca yıldır hiç boş döndü mü? Benim akreplerim kaç kaymakam sürgün eyledi? BAYRAM — Kırk üç! Ne zaman vereceğin benim yüz elliyi? MURTAZA — Akrepleri topladı da Patır Patırm evinden içeri kim attı? PATIR PATIR — Allah, allan, inşallah, karım ölüyor, Resul Efendi.

İşte bunlar, al bak… RESUL (Gittikçe büzülüp küçülerek) — Tellerin hepsini de çektin mi? Kel Kaymakam hakkında olanı da? SİYASETÇİ — Vazife! Arzuhalcilik ödevi başbakanlık 115 ödevi gibi kutsal Dır vasııcjuı«Q»u… RESUL (Sesi gittikçe seftleşerek) — Kel Kaymakam için yazdığın teli de çektin mi? Resul böyle böyle yapıyor dedin mi? SİYASETÇİ — Kel Kaymakam hiç bir makbulluğu olmayan adamdı… RESUL — Söyle Siyasetçi Efendi, Kel Kaymakamın arzuhalini benim için de çektin mi, çekmedin mi? Başka bir şey istemiyorum, bir bunu istiyorum.

Onları okudukları üniversitede zincire vurulan sinek dersi okutmamışlardır ki tutup her bir sineği ayaklarından zincire vursunlar da sinek yemesinden köylülerimiz kurtulsun sıtmadan… Şikayete gelenler bu köylülerdi değil mi? RESUL — Yalnız bu köy değil, on foeş pare köy daha… 169 MURTAZA — Nereye, nereye gitti ola o histerikli Zeyno avrat? Nereye, nereye gitti ola, o eski eşkiya Memed Ali? Gene yol kesmeğe mi? TEVFİK ALİ — Buralarda altmış yıl önce on beş pare köy vardı, ama bırakıp başka yerlere yerleştiler.

Yaşar Kemal Teneke PDF İndir

Yaşar Kemal Teneke EPUB İndir


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Pdfbul:Merhaba kitabın içersine girdiğimde de başlık Kuşk...
  • cengiz beşir:sayın yetkili. diğer tüm sitelerde de olduğu gibi ...
  • Pdfbul:Linkler yenilendi....
  • Osman:Linkler ölü, lütfen günceller misiniz?...
  • Pdfbul:takipte kalın bilgi vereceğiz...
  • Alptegin:İyi günler çağlayan yılmaz kitap serisini yuklerse...
  • Pdfbul:George Orwell yeni kitaplar eklenmiştir. Paris ve ...
  • Pdfbul:Pucca Günlükleri sitemize eklenmiştir....
  • Cansu:Puccanın günlüklerini paylaşabilmeniz mümkün mü ac...
  • ERKAN:george orwell dan sadece 1 kitap var.papazın kızı,...